| Castielo a întrebat:

Am 20 ani si am pus putina burta. Am facut vreo 6 luni de sala cand aveam 18 ani dar din lipsa de fonduri m am lasat. La sala imi venea foarte usor sa mi lucrez abdomenul la aparate dar acasa desi am incercat cateva programe de pe net simt ca lucrez degeaba. Unele programe parca sunt facute pentru cei cu o conditie fizica foarte buna. De exemplu : incep exercitiile, fac cateva repetari si dupa cad lat, ma enervez si renunt sau simt ca ma doare gatul de mor si nici nu am inceput sa simt ceva la nivelul abdomenului. Stiti vreun exercitiu ceva, deja am incercat programul 8 minute in fiecare zi si nu sunt in stare sa l fac corect. Multumesc

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Cu abdomene NU dai burta jos, se arde un numar nesemnificativ de calorii.
Ai nevoie de o alimentatie corespunzatoare + cardio ( alergat, inot, bicicleta, etc. ), dar cardio ca lumea, nu 5 minute.

Mentine nr. de calorii la 1500 / zi, asigura-ti necesarul de proteine ( sa nu dai jos si masa musculara ) si baga 3-4 sedinte de cardio / saptamana, o ora sedinta, la sala sau in aer liber.

Daca faci bicicleta, baga 2-3 ore sedinta, ca o ora e prea putin pentru bicicleta.

Si asa o sa dai burta jos, dar nu te astepta la rezultate dupa o saptamana, in vreo 2 luni se vad rezultatele.

Daca vrei mai repede, poti lua un arzator de grasimi, dar astea sunt periculoase vara cand e canicula.

2 răspunsuri:
| Emitzu95 a răspuns:

Daca vrei sa scapi de burta, renunti pentru o perioada de timp la dulciuri, sucuri, paine(maxim o felie pe zi), mancat mai putin si multe fructe si legume. Dupa o saptamana, doua vei vedea rezultatele! Exercitiile sunt pentru a modela si pentru a accentua o grupa de muschi happy asta nu inseamna ca trebuie sa renunti la ele. E bine ca in fiecare seara sa bagi cateva serii de abdomene, flotari si chiar genoflexiuni happy aaa si ALERGAT cel putin o ora pe zi big grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru Emitzu95):

Multe fructe e o tampenie, au fructoza, zahar + ca fermenteaza. Fructele nu au proteine aproape deloc deci NU te ajuta pentru masa musculara.

Exercitii zilnic? Muschii se dezvolta in perioada de odihna, NU cand ii lucrezi, un muschi are nevoie de 48 de ore de odihna dupa un antremanet intens ( vezi ca se scrie genuflexiuni ).

2-3 saptamani? nici Arnold nu avea progrese asa rapid rolling on the floor

Pentru cultura ta generala rezultate se vad in 2-3 luni de antrenament+alimentatie corecte si muschi ca lumnea se fac in cativa ani.

Mai documentaza-te