| anonim_4396 a întrebat:

Salut am reinceput sa ma duc la sala. Mereu am avut probleme cu programul de antrenament. Sunt 2 antrenori si fiecare are programul lui. De exemplu unu imi spune sa fac 3 serii cu greutati mai mari, celalalt sa fac 5 serii cu greutati mai mici. Apoi cand intreb ce aparate sa fac una ma trimite la aparat, celalalt la gantere, nu mai inteleg nimic. Daca este cineva destul de bun incat sa mi dea si mie un program ( luni piept, miercuri spate, ceva de genul) ar fi foarte tare. Si inca ceva, cum sa fac seriile, eu m am gandit sa fac la toate exercitiile cate 3 serii a cate 12, 10, 8 repetari marind greutatea pe parcurs. Multumesc si dau funda.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Nu exista un program "universal", programul trebuie individualizat. TU trebuie sa gasesti cel mai bun program pentru tine.

Eu am schimbat mai multe programe pana am gasit ce functioneaza cel mai bune la mine, si este :

luni - piept + umeri
marti - spate
miercuri - pauza
joi - picioare
vineri - brate ( biceps, triceps, antebrat ) + abdomen

"eu m am gandit sa fac la toate exercitiile cate 3 serii a cate 12, 10, 8 repetari marind greutatea pe parcurs" -> foarte bine, fa asta cateva luni. Apoi schimba si observa diferentele, si gaseste ce e cel mai bine pentru corpul tau.

4 răspunsuri:
| Cisu7 a răspuns:

Incearca sa combini timp de 3 saptamani 2 stiluri diferite de program de antrenament...:

PROGRAM DE ANTRENAMENT NR.1:
1. Luni - spate
2. Marti - picioare
3. Miercuri - brate
4. Joi - piept
5. Vineri - umeri si spate
6-7. Sambata - Duminica - pauza

PROGRAM DE ANTRENAMENT NR.2:
1. Luni - Alergare (pentru picioare)-traseu mediu-greu*
2. Marti - Piept+Umeri
3. Miercuri - Brate(cele trei zone)
4. Joi - Spate
5. Vineri - Alergare - Traseu usor-mediu*
6-7 Sambata Duminica- pauza

*Traseu:
-Usor: parcuri, strada, parcari;
-Mediu: paduri, pante usoare;
-Greu: dealuri, terenuri accidentate.

Seriile nu trebuie sa scada. Trebuie sa creasca ca sa acumulezi mai mult si cand tie greu atunci sa tragi tare.
ex: 8, 10, 12, 14...etc.
Alege ce ti se pare ca ti-a priit mai mult din cele 2 serii de antrenament...SUCCES... Astept Funda!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Cisu7):

Daca maresti numarul de serii te supra-antrenezi de toata frumusetea. Nu asa se face treaba, ci marind greutatile folosite la serii.

| Cisu7 a răspuns (pentru Cosmin86):

Da. Dar asa acumulezi mai mult...

| Cosmin86 a răspuns (pentru Cisu7):

Nu, asa acumulezi mai lent. In sportul asta mai mult NU inseamna mai bine, de fapt inseamna chiar mai prost.

Multe serii => rezistenta, NU masa musculara si forta.

Si nu vorbesc doar din reviste ci si din experienta proprie. Trebuie sa maresti greutatea.

8-9 serii pentru grupele mici ( biceps, triceps, antebrat, etc. ) si 12-14 serii pentru grupele mari e suficient. Mareste greutatile, acorda timp de refacere mananca ce trebuie si o sa cresti de 10 ori mai mult decat unul care mareste seriile mereu.

prea multe serii = supra-antrenament = progrese lente si mediocre