| RasLucian a întrebat:

Am si eu o intrebare. Am 18 ani, si am inceput sa iau de 2 saptamani proteine pentru masa musculara ( super mass ) si creatina ( creatine fx ). Programul meu este urmatorul:
Luni- Brate
Marti- Picioare
Miercuri- Pauza
Joi- Brate
Vineri- Piept/Abdomen
Sambata- Pauza
Duminica- Pauza
Intrebarea mea este, daca pot lua creatina fara sa iau si proteine, si cam cat timp trebuie sa le iau, cand trebuie facuta pauza, si dupa cam cat timp pot sa nu mai iau deloc. Si inca ceva daca dupa cateva saptamani ma las de luat proteine si creatina, si inca mai fac totusi cat de cat exercitii, imi poate scade masa musculara?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Daca poti sa lucrezi triceps dupa piept si biceps dupa spate, e ok, asta se numeste principiul preobosirii. La programul tau eu as schimba vineri, as pune abdomen in loc de triceps.

Alt program ok ar mai fi :

luni - piept + abdomen
marti - spate + umeri
miercuri - pauza
joi - picioare
vineri - brate ( biceps, triceps, antebrat )
sambata, duminica -> pauza

Si legat de suplimente, mai bine iei un gainer adevarat :
http://www.megaproteine.ro/......ss-4-5-Kg/

Super mass si creatine FX sunt suplimente romanesti, destul de ieftine si de slabe. Uita-te la compozitia nutritiva la ce ti-am dat eu si compara cu ce iei acum :)

11 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Cam stupid programul. Brate de 2 ori / saptamana => progrese mai lente la brate.

Piept imediat dupa brate => afecteaza recuperarea tricepsului.

Umeri si spate, 2 grupe foarte importante -> din parti, o sa arati ciudat.

Legat de suplimente, ce inaltime/greutate ai?

| RasLucian explică (pentru Cosmin86):

Inaltimea 1,80 si greutatea 62 kg

| Castielo a răspuns:

Lasa-te de proteine si mananca sanatos. Si cauta un program mai bun de antrenament ca al tau e varza.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Castielo):

Si proteinele ce-au?

| RasLucian explică (pentru Cosmin86):

50% proteine, 38% carbohidrati

| Cosmin86 a răspuns (pentru Castielo):

Hai copil mic, nu ne explici ce-au proteinele?

| Castielo a răspuns (pentru Cosmin86):

Am vazut niste specimene pe la sala, nu aveau forta deloc in ei dar mereu ii vedeam cu sticluta de proteine dupa ei. Oricum din ce am observat, vrei muschi bagi proteine, pana si antrenorul de la sala are proteinele in vestiar. Cel putin eu nu am folosit niciodata si sunt adeptul unei alimentatii sanatoase si multa odihna dupa sala. Nici rezultatele nu au fost exceptionale dar am crescut destul de mult in fortawinking.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Castielo):

Proteine = carne, peste, branza, oua, lactate. Prafurile alea din "sticla" tot din astea sunt facute.

Dar esti tu sigur ca erau proteine? Ca incepatorii zic "proteine" la orice supliment, chiar si la cele care nu contin DELOC proteine ( creatina, amino, glutamina, oxid nitric, vitamine, etc. ).

Si proteinele se iau dupa antrenament, daca erau cu sticluta dupa ei in timpul antrenamentului cel mai probabil era o bautura izotonica ( adica pentru energie ) sau amino BCAA ( pentru recuperare ), in niciun caz proteine happy

| Ionut_Iacob_1994 a răspuns:

Salut, in primul rand trebuie' sa iti schimbi neaparat programul de antrenament care sa cuprinda toate grupele musculare si sa fie si putin gandit daca vrei iti pot recomanda unu...aici depinde si cate zile pe saptamana poti ajunge la sala iar in ceea ce priveste suplimentele nu te lasa cum zic toti expertii ca "nu sunt sanatoase", stai linistit pentru masa musculara iti recomand un supliment cu 1/3 proteina si restul carbohidrati, daca reusesti sa mai adaugi si niste creatina e perfect. Nu ai mentionat greutatata dar daca reusesti sa iei 2.5 g de proteina /kgcorp si te antrenezi serios ar trebui sa vezi rezultatele.

| RasLucian explică (pentru Ionut_Iacob_1994):

Am 1,80 si 62 kg.Iau 2g proteine/kg corp respectiv 5 g creatina/zi inainte de antrenament cu 30 de min. Referitor la program daca imi poti recomanda unul este foarte ok, dau funda.M-am mai gandit la unul care ar fi cam asa :
Luni-piept, triceps
Marti-picioare
Miercuri-PAUZA
Joi-spate, biceps
Vineri-umeri, triceps
Sambata-PAUZA
Duminica-PAUZA

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ionut_Iacob_1994):

"un supliment cu 1/3 proteina si restul carbohidrati", de ce atat de multi carbohidrati? Nu e chiar atat de slab la 62 de kg.

| Cosmin86 a răspuns (pentru RasLucian):

Daca poti sa lucrezi triceps dupa piept si biceps dupa spate, e ok, asta se numeste principiul preobosirii. La programul tau eu as schimba vineri, as pune abdomen in loc de triceps.

Alt program ok ar mai fi :

luni - piept + abdomen
marti - spate + umeri
miercuri - pauza
joi - picioare
vineri - brate ( biceps, triceps, antebrat )
sambata, duminica -> pauza

Si legat de suplimente, mai bine iei un gainer adevarat :
http://www.megaproteine.ro/......ss-4-5-Kg/

Super mass si creatine FX sunt suplimente romanesti, destul de ieftine si de slabe. Uita-te la compozitia nutritiva la ce ti-am dat eu si compara cu ce iei acum :)