| xFarmer a întrebat:

Azi vreau sa cer cateva sfaturi unor antrenori de body building experti.
Am urmatorul program pe care il urmez la sala :
Luni : Piept + Triceps
Marti : Spate + Biceps
Miercuri : Trapez + Umeri
Joi : Pauza
Vineri : Picioare + Abdomene
Sambata : Pauza
Duminica : Pauza

Tin sa va spun ca este un program destul de bun, doar ca il urmez de cateva luni si m-am cam saturat de el, nu prea exista intensitate acum ca m-am obisnuit cu el.
Rog antrenorii de pe acest site, sa imi spuna un program intens pe care sa il pot lucra, vreau sa se vada si efecte.
Am 18 ani, pe 31 iulie fac 19.
63 Kg, inaltime 1. 70-1. 75 (cam 1. 73-1. 74 am)...
Fac sala de vreo 3 luni de zile cu pauze intre ele...
In prima luna de sala mi-am cumparat niste proteine foarte bune, am fost extrem de multumit de ele... Dymatize Super Mass Gainer, am luat in jur de 10 kg in doar 2 saptamani.
In momentul de fata ma limitez la creatina de la Pro Nutritions 100 capsule cutie albastra, ambalaj portocaliu.
Sunt bune, si ma ajuta foarte mult.

Doar ca programul nu ma ajuta.De aceea am apelat la sfaturile dvs.
Vreau un program destul de intens care sa mi se potriveasca si sa pun destul de multa masa musculara.
Va multumesc anticipat, si dau funda pentru cel mai bun program.
Multa bafta va urez :*

4 răspunsuri:
| GeosBIOS a răspuns:

Nu fa muschi doar ca sa arati bine din punct de vedere estetic. O masa musculara marita folosind creatina samd iti reduce foarte mult mobilitatea, lucru pe care daca inca nu-l simti ai sa-l constientizezi cu timpul. Este de ajuns o alimentatie corespunzatoare, bazata pe lactate. Din cate mi-a ajuns si mie pe la urechi am inteles ca aceste suplimente pe care unii le iau ca sa forteze cresterea masei musculare pot avea consecinte foarte nefaste in timp, favorizand aparitia cancerelor si a tumorilor.

Nu sunt body builder expert, dar imi place sa duc un stil de viata sanatos si sa fac miscare. Personal pe langa mersul la sala iti recomand sa faci si niste exercitii de stretching ca sa te dezvolti armonios si pe langa muschi sa ai si mobilitate.

Mult noroc

| xFarmer explică (pentru GeosBIOS):

Iti multumesc pentru sfaturi.
Alimentatia mea este destul de bogata, incepand de la mancare gatita, pana la carne.
Faza este ca eu am arderile foarte mari, si fara aceste suplimente nu reusesc sa iau in greutate.
Mobilitatea, nu duc lipsa nici de ea... fac kyokushin de 2 ani de zile, deci nu este o problema pentru mine.
M'am apucat de sala, pentru a avea un corp mai voluminos, la cele 63 de kg ale mele, nu prea sunt multumit, de aceea imi doresc mai multa masa musculara.
Cat despre suplimente, ai perfecta dreptate, doar ca nu iau in exces, si nu pe termen lung.
Creatina, din cate am citit pe internet, nu prea exista efecte secundare, este un supliment nutritiv care il produce si ficatul sau stomacul nu mai stiu sigur, eu doar ii dau un "impuls"...pentru o performanta mai buna.
Iti multumesc inca o data, si iti urez multa sanatate!

| Po3m a răspuns:

Pai xFarmer, eu te'as putea ajuta cu un antrenament foarte intens dar asta depinde si de timpul pe care il ai la dispozitie etc. Multi prieteni de ai mei il urmeaza si a dat rezultate exceptionale, parerea mea.

La prima vedere, antrenamentul este asa:

Luni : Triceps
Marti : Spate + TRapez + Partea inferioara a antebratului + Abdomen
Miercuri : Biceps + Partea sup a antebratului
Joi : PAuza
Vineri : Piept
Samb : Picioare + Abd
Dum : Pauza

| xFarmer explică (pentru Po3m):

Pare bunicel, dar umerii?