| FriendsShow a întrebat:

Salut.Astazi joaca Simona Halep finala la Indian Wells.Am totusi o nedumerie. Castigatoarea trofeului primeste 1000p WTA, insa avand in vedere ca Simona a avut de aparat niste puncte pe care le-a castigat anul trecut, tot 1000 p va primi? Adica daca anul asta se oprea in semifinale isi apara punctele de anul trecut(390 parca), deci nu mai primea niciunul anul acesta.Acum ca a ajuns in finala si o va castiga, va primi 1000-390=610 p WTA sau va primi 1000? Explicati-mi cum si de ce ca nu inteleg laughing. Ofer funda

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se vor scadea punctele castigate anul trecut si se vor adauga punctele castigate anul acesta. Practic punctajul Simonei va creste doar cu diferenta dintre acestea, respectiv cu 610 puncte.

| NegruAlb a răspuns:

Inainte de turneu, s-au scazut punctele adunate anul trecut, nu numai simonei ci tuturor, iar la final se vor adauga punctele obtinute anul acesta.