| 7777 a întrebat:

cand joc fotbal nu prea stiu sa tin mingea la picior...adica mi-o fura alti.straight face
cum trebuie sa o tin ca sa nu mai am probleme? sa o controlez calumea:d
Sfaturi.pliz.fundawinkingwinking

Răspuns Câştigător
| belcatalin a răspuns:

Pentru a reusi acest lucru e nevoie mai intii de mult antrenament. Si anume de antrenament facut singur. Tre sa bati mingea aia citeva ore pe zi. Un teren in fata casei ar fi cel mai bun Pune niste pietre la o anumita distanta una fata de alta si dai printre jaloane cu mingea la picior lovind din ce in ce mai tare si mai scurt balonul. Balonul se controleaza f bine atunci cind il lovesti din scurt si foarte des(sper ca mai inteles), avind in acest fel mereu controlul balonului, si astfel adversarilor le va fi foarte greu sa te deposedeze corect de balon. Sa nu uitam ca-ci marii jucatori ai lumii au fost jucatori scunzi si cu un control f scurt al balonului(Maradona, Hagi, Mesi, e.t.c.). Multa munca si perseverenta. Succes.

13 răspunsuri:
| Armaghedon7 a răspuns:

Pai exerseaza...sa alergi cu mingia la picior...si inca ceva:sa nu iti fie frica cand vine cineva spre tine sa iti ia mingia nu conteaza daca este mare sau mic! Si in + youtube-ul e prietenul tau, uitate la schemewinking

| express11 a răspuns:

Leago de picior cu elastic, daca nu, lasa-te de fotbal!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pfff...acum depinde. daca joci miutza/malaiul(1vs1 si un portar) e important sa stii sa driblezi. daca joci 3vs3 sau mai multi, nu conteaza asa tare.incearca sa dai cat mai multe pase bune.ca sa controlezi mingea cel mai bine trebuie sa o opresti.sa ii pui stop.primesti pasa, o opresti, dai mingea mai departe. exista si niste exercitii ca sa te "imprietenesti" cu mingea.incearca sa arunci mingea in sus si apoi sa o opresti pe siret, si sa iti cada apoi langa picior, nu mai departe.antreneaza-te mult si sigur vei deveni mai bun.

| TheShade a răspuns:

Esti la vreo echipa de fotbal. Daca nu trebuie sa mergi altfel nu vei reusi sa treci de altii.Trebuie sa-l fraieresti cumva:ex sa te prefaci ca o iei in stanga cu mingea si o iei in dreapta.Trebuie sa fii si agil.Adica sa alergi in fiecare zi.Iar daca te tii de fotbal ai putea sa ajungi si tu ca messi sau ca ronaldinho.Mult Norocwinking

Răspuns utilizator avertizat
| ali17 a răspuns:

Man atacanti, mijlocanti si fundasi(mai putin)trebuie sa faca ce ai spus tu in intrebarea ta.Ce ai vrut tu sa zici se numesc fente.pentur a fenta bine trebuie sa ai sprint pentru a trece de adversar cu usurinta si sa te ti umar la umar cu el.Eu nu stiu sa fac fente intr-un meci de abia daca reusesc sa dau 3 fente, dar am un sprint foarte bun, dar aceasta ambitie de sprint mi-a venit atunci cand nu stiam bine sa alerg si am ajuns ultimu din clasa la sprint si in clasa mea sunt vreo 5 copi grasi.Dar de atunci am avut ambitie sa fiu cat mai rapid si rezistent. Timp de 2 ani numai sprinutri cu viteza maxima faceam pe terenu nostru mare cat jumatatea unui stadion de fotbal. Odata faceam 2 odata 3 odata 4 si asa pana am reusit sa fac 18 in viteza maxima.Si la fotbal eu sunt bun dar de a da suturi si pentru centrari, si ca portar adica sunt jumate fotbalist pe teren jumate portar.Lucru de baza la fentarea jucatorului e viteza si controlarea mingiei. Uita-te al prieteni cum fenteaza saui uitate la videoclipuri.Si incearcale afara si daca iti ies bine impic mai incearca si incearca pana cand iti ies bine dar cel imi immportant in fotbal e ambitia tine minte asta.Si chiar daca ai dat funda la altcineva nu ma deranjeaza vreau doar sa te ajut.

| xLuenn a răspuns:

Simplu! Invata sa cooperezi cu colegii de echipa. Daca vine cineva sa-ti ia mingea pasaze-o colegului care este liber dar, ai grija duoa ce te joci meciul...Antreneaza-te cu colegii! Este foarte simplu.

| Skizzo_7770 a răspuns:

Pai sunt in aceeasi situatie ca tine.Am fost la antrenamente cam de 2 ori pe saptamana si in o luna am inceput sa joc f bine.Ia un prieten care stie fobal bine.Roaga-l sa-ti arate cateva driblinguri. Sfat:Cand vine un adversar incearca sa duci mingea in spate, sa te sucesti cand vine, asta m-a a ajutat mult:cand fugi incearca sa mergi in zig-zag cu mingea. Funda?

| niculae11_1407 a răspuns:

Este un raspuns, incearca asta: cand ai mingea sa il fentezi adica cand ai mingea fate ca dai cu sutul in minge tare in fata dar sa nu dai cu sutul in minge pasazaio lu altu sau suteaza ori pe partea dreapta a oponentului sau pe cea stanga in nici un caz pe mijloc!

| FootballMyLife a răspuns:

Eu am 11 ani si deja ii driblez pe cei de 16 17 ani cu antrenament e usor pana acum am invatat singur

| BodanelOriginal2002 a răspuns:

Daca nu esti tehnic, pui coprul in fata lui, adica protejezi mingea

| damian_8854 a răspuns:

Pai mai antreneazate un pic si poate vei reusi mult noroc!

Exersand foarte mult cu minge la picior ...stanga dreapta si altele...mai ales trebuie sa faci duble.