| ddeennyyssaa13 a întrebat:

Care e cea mai rapida forma de a invata sa fac spagatul si podul de sus? Dar fara cea cu peretele. Vreau sa stiu ce trebuie sa fac si cam in cat timp pot invata.

6 răspunsuri:
| PatriciaTimis a răspuns:

Buna! Eu sunt la balet de 4 ani si pot face toate chestile de genul asta. Dar eu iti dau un sfat. Depinde de corpul dau ca sa le poti face. Corpul tau ar trebui sa fie "elastic" ca sa poti face tu toate lucrurile astea, mai ales spagatul. Deci depinde ce corp aiwinking

| ddeennyyssaa13 explică (pentru PatriciaTimis):

Acum un an puteam face podul si aproape spagatul. Dar tu ce exercitii ai făcut? Pentru ca eu gandesc ca nu ai invatat asa. deodata.

| PatriciaTimis a răspuns (pentru ddeennyyssaa13):

Pai corpul meu e elastic. Adica eu cand am mers prima data la balet nu mi-a trebuit mult timp si am reusit. Eu iti pot zice cum sa faci, si sper sa iti reuseasca. Ca sa reusesti sa faci spagatul: fa spagatul cat poti si tot balanseaza-ta in timp ce esti in spagata, deoarece atunci corpul tau evolueaza din ce in ce mai mult si o sa-l poti face din ce in ce mai bine, si cu podul nu stiu ce sa zic, asta eu am invatat de mica acasa. Eu asa faceam da tie nu stiu daca iti foloseste : il faceam in pat cu multe plapume in spatele meu si cadeam pe el cand faceam podul, si dupa faceam fara si asa reuseamwinking laughing

| ddeennyyssaa13 explică (pentru PatriciaTimis):

Ce inseamna sa ma balansez? Sa ma dau inainte si inapoi?

| PatriciaTimis a răspuns (pentru ddeennyyssaa13):

Pai cand esti in spagat tot te ridici in sus si in joc. da cand esti in spagat. si nici exagerat de mult sa faci, adica foarte sus

| Bubibubi a răspuns:

La spagat. In fiecare zi faci spagatul pana unde poti, iar daca te doare putin, stai pana te obisnuiest, apoi daca poti, te dai si mai jos si faci la fel (stai pana te obisnuiesti) si faci asa pana reusesti.Eu asa am facut si acum pot.