| Corsi a întrebat:

Care e diferenta dintre masa musculara si definire la sala? Vreau sa fac 6 saptamani masa musculara si 2 definire e bine? DOAR la definire se face slabire? Cardio,banda, etc? Lamuriti-ma va rog.

3 răspunsuri:
| CulturismsiFitness a răspuns:

Ca sa te ajut si sa iti explic pana in cel mai mic detaliu intra pe youtube si cauta canalul Totul Despre Steroizi. Acolo un culturist profesionist roman explic tot ce vrei sa stii. Succes!

| Cosmin4Fit a răspuns:

Mai... masa musculara este atunci cand iti maresti volumul muschilor.

Definirea este atunci cand lucrezi anumite zone specifice pe care vrei sa la tonifiezi mai mult.

De ex, vreau sa-mi definesc umerii, din mai multe motive, ca par prea mici comparativ cu restul muschilor, ca as vrea sa fie mai putina grasime pe ei, ca nu-mi place ca-s prea umflati si nu se vede fiecare fasie de muschi in parte.

Nu. Cardio faci mereu, ca sa iti mentii nivelul de grasime scazut in general.

Dar ca sa ajungi la definire in general ai mult de lucru... cu 6 saptamani de la 0 nu vei ajunge in punctul in care sa ai ce definire sa faci.

Cei care incep sa se defineasca de obicei au nevoie de exercitii foarte bine puse la punct, vor sa scada procentul de grasime din organism sub 15%, vor sa nu-si mai mareasca neaparat masa musculara ci sa intareasca fibra.

Exista doua tipuri de hipertrofii ( dezvoltare a muschilor ). O hipertrofie sarcoplasmica, cea in care se umfla efectiv muschii pentru ca maresti volumul de lichid dintre fibre si o hipertrofie miofibrilara, in care iti maresti efectiv fibrele musculare, devenind mai puternic.

Sa zicem ca pentru masa musculara ai nevoie de o hipertrofie sarcoplasmica, iar pentru definire, de una miofibrilara.

Te mai poti documenta tu pe net acuma.

Dar ca sfat, ia o perspectiva de termen lung, gandeste in ani, in stil de viata, nu in 6 saptamani.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Cosmin4Fit):

"vor sa nu-si mai mareasca neaparat masa musculara ci sa intareasca fibra" -> masa musculara e formata din fibre