| anonim_4396 a întrebat:

Salut, ce suplimente imi recoamandati sa folosesc ca sa cresc in masa musculara fara sa ma ingras, am 1.75 si 72kg?

8 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Nu ai cum sa pui doar muschi fara grasime... daca se putea, nu se mai chinuiau toti sportivii cu "perioada de masa" si "perioada de definire".

Ce vrei tu e ceva de genul "cum sa conduc o masina fara sa ma urc in ea...".

| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

Pai si tu ce suplimente bune in recomanzi

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

In primul rand ce alimentaiie ai. arata-mi si mie jurnalul tau de alimentatie.

CUM poate cineva sa-ti recomande suplimente, fara sa vada cate gr de proteina iti asiguri zilnic, cate grame de carbohidrati (simpli si complecsi), etc.

Suplimentele doar asa se iau, ca sa-ti completezi necesarul... altfel arunci banii, ca 90% din incepatori.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Cosmin86):

Off topic: exista cateva masini cu telecomanda (exceptandu-le pe cele de jucarie)

| Cosmin86 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Si masini care se conduc singure, dar nu am gasit un exemplu mai bun laughing

| Kerre a răspuns:

Pentru inceput nu poti creste in masa musculara fara sa te ingrasi. Ca sa pui masa musculara trebuie sa fii intr-un surplus caloric ceea ce inseamna ca vei pune grasime pe tine.

| gheorghe699 a răspuns:

Singurul supliment pe care ti-l recomand; sa faci 2 ore de sala de luni pana sambata zilnic ..iti spun din proprie experienta, sunt mult mai batran decat tine, si am mers la sala in urma cu 6 luni, aveam 180 si 97 kg, acum am aceiais inaltime si 82 kg ..stau cel putin 2ore pe zi in sala; incep cu cardio usor; 20 min bicicleta, 20 eliptic, 10 min stepher, apoi 45 min banda, dupa care schimb tricoul si fac o ora forta, exercitiile impuse de antrenor, o zi picioare, una biceps, una triceps si spate ..astea ar fi stimulentele ideale.
bafta!

| Cosmin86 a răspuns (pentru gheorghe699):

Stai 2 ore, dar nu faci forta 2 ore... 1 ora cardio, 1 ora forta...

Nu e cam putin doar 1 zi de pauza? Muschii cresc in zilele de pauza, tu daca le dai 1 singura zi pe saptamana => ei cresc lent.

Poate ar trebui sa-ti schimbi antrenorul.