| Masinescu a întrebat:

Salut!
Cum e mai bine sa dai, ca sa prinzi mai multa forta in sut...

1.Cu siretul (adica mergi drept inspre minge si tii varful in jos si lovesti cu siretul)

2. Sau cu cea mai tare parte a piciorului (partea dintre lat si siret.)

! Tin sa precizez ca vreau sa stiu care varianta este mai buna, pentru suturi la distanta, suturi in forta, etc...
Multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Nu cred ca e o diferență relevanta între cele 2 tehnici atât timp cât aplici aceiasi forță si ai suficient control pe able încât sa te poți folosi de ele in practică.

Daca vrei un șut mai puternic, îmi pare ca sunt 2 lucruri care o sa iti dea cele mai bune rezultate. 1. Forța pe care mușchii din picior o pot exercita asupra mingii. 2. Tehnica, in sensul eficientei cu care poți sa transmiți către minge energia cinetica atunci când te pregătești sa sutezi.

Forța poate fi crescută in mod tradițional, cu greutăți, la sală. Iar tehnica poate fi îmbunătățită prin practică. Imagineaza-ti ca atunci când inveti ceva creierul tău e ca un gazon cu iarbă, in momentul in care faci ceva pentru prima data o sa calci puțin iarba sa se faca o cărare pe care o sa meargă informația aia iar in timp iarba o sa dispară si o sa ai o cărare bine bătătorita pe care informația o sa o traverseze in cel mai eficient mod cu putință.

| Masinescu explică (pentru RoCkKiD):

Dar dupa tine, care tehnica ar fi mai buna

| Lukasssz a răspuns:

1.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai un os acolo la siret pe o parte, acolo e zona