| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Daca pentru masa musculara se foloseste sistemul piramidal, pentru definire se folosesc o serie fixa de repetari cu aceiasi greutate? adica 3 serii cu 10 repetari fiecare cu 10 kg fiecare.
Daca e asa, atunci imi puteti explica ce logica au aceste exercitii pentru definire?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Serios? Pentru definire repetari multe? Asta e una din cele mai PROASTE metode sa te definesti.

multe repetari = rezistenta, NU DEFINIRE

Pentru definire = FIX ACELASI ANTRENAMENT ca pentru masa, definirea se face prin cardio+alimentatie.

Mai documenteaza-te :
http://www.getfit.ro/......serie.html

Si aici :
http://www.cristianmargarit.ro/2011/02/antrenament/masa-vs-definire

11 răspunsuri:
| nesuferit a răspuns:

Nu e adevarat, eu folosesc aceeasi greutate pentru masa, si maresc la cateva saptamani.
Pentru definire, repetari multe cu pauze scurte

| nesuferit a răspuns (pentru Cosmin86):

Inseamna ca tu faci si masa si definire simultan... te invidiez

| Cosmin86 a răspuns (pentru nesuferit):

Nu.

Cand fac masa am o alimentatie de genul : 30 % proteine, 60 % carbohidrati, 10 % grasimi si altele, cam 3000-3500 kcal pe zi.

Cand fac definire : 60 % proteine, 30 % carbo, 10 % altele (ft putine grasimi ), si am cam 2500 kcal / zi, rar 3000.

Si la definire in plus, alerg mai mult.

In schimb la sala, ma antrenez exact la fel.

P.S. : cu multe repetari la definire pierzi din masamai mult decat ar trebui

| Cosmin86 a răspuns (pentru nesuferit):

Serios? Pentru definire repetari multe? Asta e una din cele mai PROASTE metode sa te definesti.

multe repetari = rezistenta, NU DEFINIRE

Pentru definire = FIX ACELASI ANTRENAMENT ca pentru masa, definirea se face prin cardio+alimentatie.

Mai documenteaza-te :
http://www.getfit.ro/......serie.html

Si aici :
http://www.cristianmargarit.ro/2011/02/antrenament/masa-vs-definire

| Nickname1890 a răspuns:

NU. LA definirie nu conteaza asa mult cum te antrenezi. Poti sa pastrezi acelasi antrenament ca in perioada de masa, doar ca trebuie sa maresti mult cantitatea de cardio undeva la macar vreo 30min pe zi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar daca fac 30 min cardio dupa antrenament sau inainte nu mi pierd din masa musculara?

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Fa dupa. Si nu-ti pierzi doar cu 30 de min

| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

Eu am 3 zile de antrenament pe saptamana plus una de cardio. deci o data pe saptamana fac banda. Daca fac de patru ori, adica si dupa antrenament e ok? sau daca fac in fiecare zi?
Eu inca sunt in perioada de masa musculara, pana imi termin suplimentele de la serious mass pe care le am cumparat. Pana in vara le termin, dupa am sa fac definire.
Dar ma intreb daca e ok si acum big grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu in fiecare zi. Si cardio tot de 3 ori pe saptamana, e ok si de 4 ori, dar atat, de 4 ori. Si sa nu depasesti 1 ora de cardio.

| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

Cardio dupa antrenament sau in zilele in care nu am antrenament?

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum preferi. Daca n-ai timp dupa antr, poti sa faci in alta zi

| cristi1505 a răspuns:

Nu e asa! Folosesti acelasi antrenament! Nu conteaza daca faci antrenamentul din perioada de masa in perioada de definire.Nu conteaza asta ci alimentatie si antrenamentul cardio pe care il faci la sfarsitul antrenamentului cu greutati.