| WilderNeg a întrebat:

Salut, de o saptamana iau creatina si am niste intrebari.
Pot sa fac nisip la rinichi? Beau multa apa dupa ce o iau.
Scad muschii dupa ce nu mai iau?

14 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu faci nisip la rinichi de la creatina, este un mit mai degraba.
Din punctul meu de vedere insa creatina nu ar trebui consumata nici chiar de cei care fac sala pentru ca nu ajuta foarte mult, si acea pompare va disparea, dar nu vei pierde muschii ci pomparea aceea data de creatina.

| WilderNeg explică (pentru Simpatic):

Dar tot se vad diferente nu?

| Simpatic a răspuns (pentru WilderNeg):

Dupa ce vei inceta sa mai iei creatina cred ca da se vor vedea, dar u sfat nu lua creatina pe perioada lunga nu este nici sanatoasa si nici nu are rost si din cate imi aduc aminte creatina se ia si din anumite mancaruri pentru ca acelea o contin, cauta-le pe net si ia din surse naturale, din hrana.

| WilderNeg explică (pentru Simpatic):

Deci sa ma las de ea? parca ma tot gandesc ca dupa aia voi fi ca inainte si n-are niciun sens

| Simpatic a răspuns (pentru WilderNeg):

Nu,termin-o pe asta pe care o ai iar pe viitor consuma proteine si alte alimente care te vor ajuta mai mult decat creatina, parerea mea.

| WilderNeg explică (pentru Simpatic):

Mie mi-e sa nu ma desumflu ca dupa aia e nasol rau de tot

| Violleta2022 a răspuns:

Muschii cresc cu mult sport, facut constant si hrana serioasa, bazata pe proteina luata din carne!
Te sfatuiesc sa te hranesti serios cu mancare sanatoasa si sa lasi proteina sintetica si creatina, fiindca iti pot face pietre la rinichi, indiferent de cata de multa apa bei.

| WilderNeg explică (pentru Violleta2022):

Deci sa o mai folosesc pana se termina si dupa gata?

| Violleta2022 a răspuns (pentru WilderNeg):

Eu zic sa o arunci deja, ca-i posibil chiar sa se fii format deja, doar ca vor creste in volum pietrele, daca continui sa mai iei.

| WilderNeg explică (pentru Violleta2022):

Si o sa-mi scada muschii acum, nu?

| Violleta2022 a răspuns (pentru WilderNeg):

Muschii pot scade daca nu faci sportde intertinere, nu scad ei cu una cu doua, ca 99% din populatia globului nu ia supliemte chimice cu creatina si proteina pulbere si vad ca nu cad muschii nimanui.
Invata sa mananci sanatos si sa faci sport, ca asa se mentine muscultaura sanatoasa!

| Cosmin86 a răspuns:

Deci, culturistii in perioada de masa baga creatina la greu (plus multe altele).

In perioada de definire pentru concurs, ei NU mai folosesc deloc creatina.

Gandeste si tu putin LOGIC: nu ar fi STUPID sa se "dezumfle" muschii FIX INAINTE DE CONCURS?

Astea sunt intrebari de copii mici si firavi.

| Frank51 a răspuns:

Ia linistit, atata vreme cat simti ca te ajuta, nu exista dezavantaje. Daca esti la inceput este doar pentru efectul placebo, altfel nu te ajuta, poate doar pe culturistii care ridica 150kg.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Nu faci niciun fel de nisip. Poate doar daca bei apa de la robinet, apa aceea fiind menajera.
2. Cam da, scad. Creatina ajuta la detinerea apei in corp, mai ales in muschi tinandu.i pompati.