| mafiotuXXL a întrebat:

Este bun izolantu proteic daca fac sala. >Link http://www.redis.ro/......r-wpi.html
Se merita sa imi cumpar? Sau sa nu cumpar? Spuneti voi ca poate ati incercat uni?
Dau fundita la cel mai bun raspuns si mai inteles.;)

10 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Redis => cele mai proaste produse cand vine vorba de suplimente nutritive. gandeste-te asa: 1kg piept pui 20 ron, si un izolat proteic de 1 kg de la redis e tot pe acolo. luand in considerare procesele de fabricare, faptul ca 1 kg pui nu are 1 kg proteina si alte costuri => aia e faina cu gust in cel mai bun caz. cand vrei sa iei proteine te gandesti cam cat costa un piept de pui si cat costa ce vrei tu sa iei. 1 kg de izolat proteic ar trebui sa fie pe la 100+ ron. ce e mai ieftin clar nu e ceva de calitate. cauta izolate proteice de la scitech, bsn, universal, dynamize (nu e cine stie ce, dar sunt foarte bune raport calitate-pret). eu am incercat total mass 4200 de la nutritech si cum sa zic...de la 1 la 10 ii dau cam 6 cu indulgenta. tot ce am luat de la BSN de la 8 in sus, scitech 10 pe linie. cu cat sunt mai scumpe cu atat sunt mai bune, dar poate tie iti intra si produse mai ieftine. depinde si de corp, nu neaparat de suplimente. fereste-te de firme romanesti ca redis, pronutrition (desi gfx 8 e bun, are gust de faina, dar faci treaba cu el), nutritech. cauta firme straine ca alea precizate mai sus, california fitness si mai sunt dar nu le tin minte. cat vine vorba de raport calitate pret, firmele straine, desi au preturi mari, au produse foarte bune

| Dkgray a răspuns (pentru JohnnyBi):

Din cate stiu cei de la BSN nu fac izolate proteice. Au doar niste produse care printre altele contin si izolat de zer.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Dkgray):

Nu e chiar izolat proteic, dar o concentratie mare de proteine e syntha-6. dar eu dadeam bsn ca exemplu de o firma serioasa de suplimente, nu neaparat ca o firma ce are izolate proteice happy.

| Dkgray a răspuns (pentru JohnnyBi):

Da, BSN au produse de calitate. Daca tot vorbim de firme bune tin sa adaug pe lista si Optimum Nutrition si NOW Foods(produse de foarte buna calitate, naturale, fara indulcitori artificiali).

| JohnnyBi a răspuns (pentru Dkgray):

Acu sa fim sinceri...produse naturale. nu cred. la niciuna din toate firmele, indiferent cat de bune sunt, naturale nu sunt laughing. sau nu 100% in orice caz. ON au produse bune, si la preturi acceptabile. de now foods nu am auzit, nici pe site-uri de suplimente nu am gasit. deci daca nu stiu nu zic.

| Dkgray a răspuns (pentru JohnnyBi):

Extractul de stevia rebaudiana, xylitolul(se gaseste in fibrele unor fructe, legume, ciuperci) sunt naturale, extrase fara a include vreun proces chimic(ambii fiind folositi la indulcirea anumitor produse, fiind si o varianta mai buna decat zaharul sau mierea). Iarasi izolatul de zer se extrage printr-un proces asemanator cu al laptelui praf doar prin niste procese fizice. Produse NOW gasesti mai jos, ma rog cand le vor aduce pe stoc:
http://www.suplimente.ro/now-foods.html

| JohnnyBi a răspuns (pentru Dkgray):

Vorba aia din popor. tu mananca legume si fructe ca mai natural de atat nu gasesti happy. stiu ca nu intra la fel ca si cum ai bea esenta fructelor, dar parca natural suna mai bine. ce mi-e ca iau un shake sa zicem de 30 grame vitamina C, ce mi-e ca imi fac un suc de portocale stors acasa, mai pun un strop de lamaie si cam tot aia e happy. la izolatele proteice e alta problema. ca proteina mancata nu se asimileaza la fel de usor ca cea bauta, sau ca amino. amino dupa sala sunt sfinti daca vrei sa cresti repede. ca nu mai supui corpul la digestie si pierzi timp pana iti descopune proteina in amino. dar intre un izolat proteic si o friptura de pui, fie ca pierd mult la absorbtie, castig la gust happy. si suplimentele mai devreme sau mai tarziu ataca ficatul, mancarea preparata acasa, daca nu e prajita, nu creaza probleme happy. zic eu

| Dkgray a răspuns (pentru JohnnyBi):

Tocmai am mancat un piept de pui(ca tot aminteai de friptura de pui happy Despre subiectul asta sunt multe de discutat. In primul rand daca vorbim de fructe si legume conteaza foarte mult cum sunt crescute. Daca au crescut pe un sol
sarac in minerale, sunt stropite cu ingrasaminte chimice, sunt injectate cu hormoni
pentru o crestere mai rapida iti dai seama ca ele vin cu o cantitate mai mica de nutrienti. Daca ai o sursa buna(la tara de exemplu) si sunt crescute ca la carte e perfect. Despre Vitamina C, pentru a-ti asigura o cantitate decenta ai nevoie de vreo 2, 5 kg
de lamai pe zi, cu tot cu pulpa nu doar sucul. E mai simplu sa iei o pastila zic eu. Sa nu crezi
ca ridic in slavi suplimentele, prefer hrana din surse cat mai sigure, cat mai naturala sa zic asa, dar nu ai cum sa mananci atat de divers si de mult incat sa-ti asiguri toti nutrientii
din alimente. De aceea apelez la suplimente.
Aminoacizii(proteine gata descompuse) se absorb mai repede tocmai pentru ca organismul nu mai trebuie sa-i descompuna, acestia fiind absorbiti de peretele intestinal. Hai ca am scris destul. Bafta!

| Dkgray a răspuns:

Produsele de la firma respectiva sunt de evitat. Iti recomand ceva de calitate mai buna.
http://www.scitecnutrition.ro/......700-g.html
http://www.megaproteine.ro/Proteine/ON-100-Whey-Gold-Standard-2-27-kg/
Primul este un izolat al doilea un concentrat proteic. Bineinteles ca pe langa ai nevoie si de o sursa de carbohidrati(dextroza si/sau maltodextrina).
http://www.pronutrition.ro/produs.aspx?pID=126&cID=0&dID=0&bID=38
http://www.biotechnutrition.ro/123-carbox.html

| Cosmin86 a răspuns (pentru Dkgray):

Depinde, eu stiam ca supliment pak sunt importate si ca ei doar le vand