| Intrebari373626 a întrebat:

Salut! Este posibil sa pui 13kg in 3 luni de sala? Pornind de la 51kg, dar tinand un regim strict de alimentatie, si program de sala bine pus la punct cu somn suficient?(fara substante)

Răspuns Câştigător
| AlexCristi97 a răspuns:

Nu e o formula la asa ceva. Sunt zeci de factori care intra in aceasta "ecuatie", de la alimentatie si sport pana la factorii genetici. Poti sa pui 13 kg de masa musculara pura, poti sa scazi din procentul de grasime crescand in greutate prin masa musculara.
In cazul tau ai spus doar ca ai 51kg fara sa specifici varsta si inaltimea. Alti factori care conteaza, in perioada adolescentei, corpul se dezvolta mult mai repede si usor decat dupa 30 de ani sa zicem. La 1.50m te dezvolti total diferit fara de unul de 2m, deci cum ziceam, foarte multi factori, nu poti determina.

Acum banuiesc ca prin ingrasat te referi la ingrasat controlat, adica sa pui greutate pe tine facand sala, iar daca faci asta corect pui doar masa musculara. Daca te referi la ingrasat prin junk food, zahar si stat in pat toata ziua, pui doar grasime, chiar daca ai manca doar proteine, corpul fara sa aiba nevoie de calorii le stocheaza ca grasime.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poate sa dai jos 13 kg. Nu te inteleg.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să pui 13 kg de mușchi pe tine?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sa pui 13 kg sau sa dai jos 13 kg, ca la sala mergi ca sa slabesti nu sa te ingrasi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu te ingrasi, pui masa musculara. Poti pune si 30kg de masa musculara.

| Mirel4412 a răspuns:

NU POTI SA PUI 13 kg de muschi sau grasime in 3 luni, si cu steroizi este foarte greu sa faci lucrul asta, poate imposibil la 99% din oameni.

| AlexCristi97 a răspuns:

Nu inteleg ce nu inteleg baietii ^^^ de cand la sala merg doar grasii sa slabeasca? De cand se merge la sala doar pentru cardio si nu pentru pus muschi?

Referitor la intrebarea ta, nu, nu se poate, vei pune probabil 1-2 saptamani dupa care corpul va spune efectiv pauza si te va afecta si moral. Stiu la slabit 0.5-0.75kg pe saptamana este un ritm ok, cred ca tot pe acolo este si cand pui masa musculara. Ce e important e sa nu te suprasoliciti la inceput, sa urmaresti corect macronutrientii si sa ai un program de antrenamente bun (sa nu faci luni-marti-miercuri doar parte superioara pentru ca ai nevoie de macar o zi pauza intre grupele mari si sunt tot felul de alte detalii) dar ce e important e sa incepi si sa te tii de treaba, sa nu grabesti rezultatele si sa fii perseverent, sa nu trisezi cu alimentatie proasta sau cu "ma duc maine si trag si pentru azi ca nu am chef sa merg azi"

| Intrebari373626 explică (pentru AlexCristi97):

Intrebare este, daca cinve s-a ingrasat si a pus si muschi, totalul fiind 13kg, cam cata grasime si cata masa musculara a pus?

| AlexCristi97 a răspuns (pentru Intrebari373626):

Nu e o formula la asa ceva. Sunt zeci de factori care intra in aceasta "ecuatie", de la alimentatie si sport pana la factorii genetici. Poti sa pui 13 kg de masa musculara pura, poti sa scazi din procentul de grasime crescand in greutate prin masa musculara.
In cazul tau ai spus doar ca ai 51kg fara sa specifici varsta si inaltimea. Alti factori care conteaza, in perioada adolescentei, corpul se dezvolta mult mai repede si usor decat dupa 30 de ani sa zicem. La 1.50m te dezvolti total diferit fara de unul de 2m, deci cum ziceam, foarte multi factori, nu poti determina.

Acum banuiesc ca prin ingrasat te referi la ingrasat controlat, adica sa pui greutate pe tine facand sala, iar daca faci asta corect pui doar masa musculara. Daca te referi la ingrasat prin junk food, zahar si stat in pat toata ziua, pui doar grasime, chiar daca ai manca doar proteine, corpul fara sa aiba nevoie de calorii le stocheaza ca grasime.