| rolandbejan a întrebat:

Salut, eu nu pot sa zic cas neaparat gras la 1 metru si 65 cm am vreo 6-7 in plus. Bun, daca as vrea sa ma formez la sala mai recomandat ar fi sa slabesc si dupa aia sa incep lucrarea masei musculare sau pot direct sa incep cu masa musculara? Multumesc! Funda!*

Răspuns Câştigător
| UnOmModest a răspuns:

Salut! Tine minte urmatorul lucru pe care ti-l voi spune: Niciodata nu vei slabi daca nu vei renunta la stilul tau de viaza de zi cu zi.
Prima si prima data ca sa arzi grasimea trebuie sa faci miscare, si cand spun miscare ma refer de la alergat, pana la exercitii fizice.
Si bineinteles, nu vei avea nicicand rezultate satisfacatoare daca vei pierde noptile. Deoarece ca sa slabesti si sa progresezi in masa musculara iti trebuie multa multa ODIHNA(9 ore de somn sunt recomandate).
Deci sa recapitulam, prima si prima data, vei incepe prin ati crea o masa boagata in vitamine si proteine.
Si cand ma refer la vitamine si proteine ma refer la:carne(sub nici o forma prajita, iar carne sa fie de ex:piept de pui, sau muschi de vita), branza, oua(ouale sa nu fie consumate exagerat), lapte(laptele si branza sunt foarte bune pentru rezistenta), orez(mult orez), fructe, legume(foarte mult legume).
Apoi va trebui sa incepi prin exercitii fizice precum:flotari(incepi de la cele normale pana la cele intr-un deget), genoflexiuni(daca ai putea sa le faci cu greutati pe spate), abdomene( prima data poti incepe cu 200, adica faci 50 acum stai 10 min dupa aceea iar faci 50), tractiuni la bara(foarte indicate). Iar cand te scoli dimineata poti alerga o jumatate de ora sau o ora daca poti.
Abia dupa ce ai terminat cu exercitiile fizice, si ai prins rezistenta, poti insfarsit sa mergi la sala. Si nu uita nu te supra antrena.
Si lucreaza toti muschii in serii.
Deci dupa cum ti-am spus, pentru un corp CA LA CARTE, este nevoie de trei ingrediente, si nu, nu sunt MAGICE, aceste ingrediente sunt:MANCAREA(sanatoasa bineinteles), ODIHNA SI EXERCITILE FIZICE.
Sper ca te-am lamurit.
O zi buna sa ai!
Succes!

| BracKMyhay95 a răspuns (pentru UnOmModest):

Sfatul asta este o prostie, si il mai si dai tuturor persoanelor de pe TPU

| cristi1505 a răspuns (pentru UnOmModest):

E imposibil sa slabesti si sa te ingrasi in acelasi timp!

| cristi1505 a răspuns (pentru cristi1505):

Ingrasi cu masa musculara ca sa se inteleaga!

7 răspunsuri:
| cristi1505 a răspuns:

Pai cate kg ai?

| Marius1985 a răspuns:

Citeste si asta poate te ajuta: http://steroizi.ro/......i_timp.php

| erkeon a răspuns:

Ok,deci la 1.65 sa zic greutatea ta ar trebui sa fie 72 de kg, nu-i rau.Iti recomand ca antrenamentul tau sa arate astfel:
Luni(presupunem ca de luni incepi sala)tongueicioare sper ca sti exercitile daca nu le poti cauta pe net.
Marti:Cardio, alergare pe banda 30 min 10 min mers, 10 minute alergare cat de mult poti tu si inca 10 min mers cu pauze de 2-3 min intre, acest program de cardio se numeste HIIT si arde grasimi chiar si dupa 48h dupa ce l-ai aplicat.
Miercuritongueiept-brate adica piept 3 exercitii(atentie nu le face niciodata la fel data viitoare cand vei lucra aceasta grupa de muschi faci alte exerciti), impins cu bara din culcat, greutatea o stabilesti tu, dar tine cont trebuie sa faci 4 serii a cate 15 repetari pentru a arde grasimi si pentru a le defini, impins cu ganterele din culcat, la fel 4 serii 15 repetari, fluturari cu ganterele 4 serii 15 repetari. Dupa treci la biceps, flexii cu bara din picioare 4 serii 15 repetari, flexii cu ganterele din picioare 4 serii 15 repetari, dupa triceps, extensia bratului cu gantera deasupra capului 4 serii 15 repetari, extensia bratelor la scripete 4 serii 15 repetari.
Joi: Cardio 30 min pe banda programul HIIT, l-am explicat mai sus.
Vineri:Spate-umeri-trapez
Sambata:Cardio cu programul HIIT
Duminica:Liber.
Incearca programul meu pentru slabit si definit si in circa 3-4 luni ar trebui sa ajungi la greutatea dorita si o musculatura mult mai dezvoltata. Dupa care incepi sa lucrezi doar 2 grupe de muschi pe zi si mai mult pentru a mari masa musculara.Bafta

| BracKMyhay95 a răspuns (pentru erkeon):

1. Spune-mi si mie daca el nu are piept, ce ar putea defini in partea aceea?
2. Cum poti slabi si ingrasa (in masa musculara) in acelasi timp?