| SergioRamos4 a întrebat:

Salut, fac sala de 1 saptamana si as dori sa stiu cum sa pun masa musculara si patratele in acelasi timp, cam ce program ar trebui sa am?
Intrebare adresata lui Cosmin86 si celor care stiu, care au habar in acest domeniu.

Răspuns Câştigător
| hgcl a răspuns:

Aici trebuie sa te hotarasti: vrei masa musculara sau definire ( sa ti se vada muschiul si striatiile lui).
Nu poti sa le obtii pe amandoua odata.
Daca esti putin defnit si ti se vad muschii poti sa iti faci un program de masa musculara.
Acuma esti la inceput de drum si o sa pui usor si bine pe tine, fiindca celula ta este goala, nu are in ea toxine, grasimi...
In perioada de masa musculara trebuie sa manaci mai multe calorii decat corpul tau are nevoi, dar sa nu ignori proteinele pentru ele te vor ajuta sa pui masa musculara de calitate, nu doar cantitate.
Daca ai in jur de 60 de kg iti trebuie 1 gram, 2 grame de proteina/kg.
Eu zic sa nu te dai in vant dupa suplimente nutritive pana nu inveti sa executi miscarile corect si ai un plan de antrenament pus la punct.
Dar asta nu inseamna ca tu nu vei avea rezultate, vei avea rezultate.
Din alimentatia zilnica sa nu lipseasca sursele de proteine (lapte, oua, branza, iaurturi de orice fel, carne).
Nu a zis nimeni ca trebuie sa manaci ca si un culturist profesionist, dar trebuie sa manaci mai mult decat mancai inainte.
Ar fi bine daca ti-ai lua un supliment pe baza de vitamine si minerale.

10 răspunsuri:
| Moonlight15 a răspuns:

Tu nici nu stii aparatele dar in fine... Pe parcursul anului trebuie sa ai perioada de masa si perioada de definire. Kcal difera. Acum pune masa pe tine cu cat mai putina grasime(lean bulk) si incepe dupa o perioada de definire, cand o sa fii in deficit caloric daca tot vrei sa mergi pe estetica.

| SergioRamos4 explică (pentru Moonlight15):

Iti multumesc pentru sfat si inca ceva mai vreau sa precizez, fac si sport ( fotbal ).

| Moonlight15 a răspuns:

Un culturist mananca ca un om normal, ma refer la alimente. Kai Green manca pui cu mazare, curcan si cartofi dulci... Ei nu mananca alimente minune, nu conteaza ce mananci ci cat mananci. Daca iti urmaresti macro-nutrientii si ii respecti o sa te dezvolti foarte bine...

| funnnyman32 a răspuns:

Salut. Trebuie sa ai rabdare, rezultatele vin pe parcurs intr-o saptamana nu ai ce vedea, dupa 5-6 luni cam asa se vor vedea rezultate mai bune iar dupa 1 an daca te tii de treaba se va vedea ceva pe tine.
Nu uita sa ai o alimentatie buna, odihna si nu te supraantrena. bafta!

| lastOne a răspuns:

Pt masa trebuie sa mananci de 2 ori mai mult decat mananci tu de obicei. Sa nu te antrenezi pana la epuizare. Maxim 4 antrenamente pe saptamana (3 ar fi mai indicat) astfel incat sa aiba muschii timp sa se refaca. Sfatul meu ar fi sa iti iei un antrenor caruia sa ii spui ce asteptari ai.

https://www.youtube.com/watch?v=3KO3WdY0AYk

| SergioRamos4 explică:

Serios copil mic si firav nu voi avea?
De ce iti dai cu parerea daca nu stii?

| SergioRamos4 explică:

Mai bine te internezi tu la spital-ul de nebuni ca ai probleme la cap, ai iq-ul pe -, hai pleaca de aici copil ratat.

| Mufix a răspuns:

Ca sa ai patratele intai trebuie sa scapi de marea majoritate de grasime de pe corp. Alimentatia sa fie compusa din fructe, legume, carne de pui si porc. Iti poti lua si un antrenor care sa te sfatuiasca mai bine. happy

| RZV123 a răspuns:

Nu ai cum, daca vrei masa faci masa daca vrei definire faci definire.
Iti recomand sa faci primele 3 luni masa incat sa iei in greutate iar apoi definire.
Altfel nu poti.

| SergioRamos4 explică (pentru RZV123):

Ok, iti multumesc frumos pentru sfat.