| aftermath a întrebat:

Fac sala de aproape 3 luni, am 180 cm, 65 kg, 18 ani, ectomorf. Pana acum nu am luat nici un supliment. Vreau sa imi cumpar niste suplimente dar cateva nelamuriri:
1. Daca iau creatina (Storm), gainer (GFX-8), BCAA 2200 (dymathize), animal pak, dextroza si tribulus exista riscul sa apara efecte negative, adica e vreo problema daca le iau pe toate?
2. Cu un program bine pus la punct, alimentatie corecta, perioada de recuperare si aceste suplimente cam cat as putea sa iau in greutate in 6luni - 1an?
3. Daca reusesc sa iau in greutate destul de repede si destul de mult exista riscul aparitiei vergeturilor? (deja am cateva pe spate care mi-au aparut in perioada cand jucam fotbal, acum 3 ani)

3 răspunsuri:
| Eduard a răspuns:

Salut!

Deci ca ectomorf, suplimentele care mi se par cele mai bune, ar fi weight gainerele (Dinamytize), aminoacizii (TwiLab), vitaminele (UltraMegaPack sau AnimalPack). Ce as putea sa-ti zic de creatina. Poate sa aiba doua taisuri. Ai putea sa cresti si sa ramai mare (insa vei scadea macar 30% din masa pe care ai depus-o) si ai putea chiar sa-ti maresti si un pic forta cu creatina. Partea negativa, o constituie faptul ca daca o iei pe perioade mari de timp, poate sa-si piarda efectul, corpul sa nu mai secrete creatina, sa trebuiasca sa maresti doza, sa devii dependent sau sa nu aiba nici-un efect. Uite un articol (e imens ce-i drept) : http://www.getfit.ro/suplimente/suplimente-suplimente/creatina.html.
Alimentatia corecta, inseamna un echilibru intre proteine si carbohidrati. Un ectomorf trebuie sa consume minim 2 g pe kg corp pentru a spera la vreun efect, trebuie in jur de 3 g de carbohidrati pe kg corp (complexi in timpul zilei si carbohidrati simpli dupa sala). Dextroza e buna dupa sala, imediat dupa ce termin.

Combinatia de suplimente (in numar mare), dar si calitatea produselor, poate sa aiba efecte nasoale. Trebuie produse certificate antidoping (deci de obicei mai scumpe) si trebuie sa-ti creezi un program in care sa le iei. Eu zic sa le introduci treptat in viata ta, nu toate de-odata si nu pe durate lungi (mai mult de o luna). Daca tot iei suplimentele trebuie un atrenament puternic, concentrat si specific ectomorf (o grupa pe zi, repetari putine cu greutati mari, seturi de cate 4 per exercitiu si nu mai mult de 4 exercitii pe zi; fara exercitii de izolare, doar de crestere a masei,

Legat de ce spun ceilalti despre creatina storm. Parerea mea si "a altor savanti" e faptul ca daca iei mai mult de 5g de creatina pe zi, e deja cam mult mai ales pentru un ectomorf. Cum scrie si in articolul acela. Combinatia de creatine din Storm nu stiu cum o sa te ajute sa nu o elimini la baie si sa o pui pe muschi. Creatina cea mai buna e cea efervescenta.

In fine alegerea e a ta, daca vrei sa folosesti creatina. Eu consider mai bine un weight gainer ca : http://www.suplimente.ro/weight-gainer/high-protein-mega-gainer-4-5-kg.html face mai mult. :)

Deci spor, iar legat de vergeturi, nu-ti fa griji, daca nu explodezi cu vreo 10 kg pe luna, mai greu o sa iti apara. Problema e alta nu e ortodox sa te ingras nici macar 5 kg pe luna... deci gandeste-te bine ca e ficatul tau in joc :). Intr-un an vei creste mult, problema e cat vei slabi dupa ce te lasi :p.

Multa bafta! Pentru alte intrebari lasa-mi mesaj.

| JohnnyBi a răspuns:

Dextroza las-o. are gfx destui carbohidrati. si nu ai nevoie de tribulus. in rest storm cu gfx cu pak merg blana. iei stormu inainte si dupa sala imediat (inainte cu 30 d min, dupa maxim la 1 ora), dupa storm iei gfx si mai iei seara inainte de culcare gfx. daca vrei 3 portii mai ia una de-a-lungul zilei. alimentatia si somnul sunt foarte importante, asigura-te ca dormi minim 9 ore si mananci 5 mese cel putin pe zi, si macar 1 paine la 2 mese. cu suplimente si un program calumea in 1 an poti pune cam 15 kg. acu depinde de la corp la corp, poti lua 10, poti lua 20, dar si cu grasime, muschi pur ...cam 5-6 kg. cu cat iei mai repede in greutate si maresti muschii, vergeturile o sa apara.

| SpaNu88 a răspuns:

Renunta la dextroza.
Ai ales bine suplimentelehappy storm este cea mai buna creatina de pe piata de la noiwinking contine 4 tipuri de creatina
sa il corectez pe johnny:iei gfx dimineata pe stomacul gol si dupa antrenament, seara sa nu iei. storm iei doar inainte de antrenament pentru ca gfx are creatina(2, 5g daca nu ma insel) si inainte e culcare iei tribulus
in 6 luni cred ca pui lejer 10 kgwinking minim 5 mese/zi