| TheBoyTheCool24 a întrebat:

Salut, folosesc suplimente alimentare de vreo 6 luni si anume : True whey si BCAA 4:1:1 de la GymBeam. Luam o portie din fiecare dupa antrenament, 20g whey si 6g bcaa. Totul a mers bine, pana cand in urma cu o luna au inceput sa imi apara un fel de bube, cosuri pe zona superioara a corpului inclusiv: piept, umeri, trapez si spate. Dupa acestea am oprit suplimentarea cu bcaa, imi puteti explica de ce au aparut si cum le pot trata astfel incat sa nu mai fie vizibile? Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Cosmin86 a răspuns:

Cel mai probabil ai o alergie care nu are legatura cu suplimentele... si eu am patit asta.

Sa alegi si tu suplimente fara indulcitori (in special fara mizeria aia de aspartam).

p.s.: dupa antrenament baga si carbo simpli, daca iei doar proteine + bcaa(care sunt aminoacizi din proteina) le irosesti, o sa fie folosite pentru refacerea glicogenului si NU pentru refacerea fibrelor musculare.

NICIODATA nu iei proteine/amino/etc dupa antrenament fara carbohidrati, ca poti sa le arunci direct in cosul de gunoi.

| TheBoyTheCool24 explică (pentru Cosmin86):

Probabil asta e una din gafele pe care le faceam, nu bagam si carbo Oricum, o sa iti incerc ce mi-ai recomandat, varianta fara arome [ foloseam ciocolata la whey si pere la bcaa ]. Ahh. si inca ceva, daca mananc pe parcursul zilei inclusiv dupa antrenament necesarul proteic nu mai are rost sa suplimentez, nu?

| Cosmin86 a răspuns (pentru TheBoyTheCool24):

Nu. Excesul o sa fie eliminat cand te duci la WC => bani aruncati. Eu nu mai folosesc suplimente de ani de zile (dupa ce am folosit cativa ani) si tot cresc in masa si forta happy

| TheBoyTheCool24 explică (pentru Cosmin86):

Am inteles, multumesc pentru ajutor!

| Cosmin86 a răspuns (pentru TheBoyTheCool24):

Cu placere. Si tine cont, e muuuult marketing. O "super-creatina" sau o "super proteina" costa triplu fata de alta ca e firma x sau y... cand in fond e aceeasi substanta de baza laughing