| 44566555 a întrebat:

Salut, îmi plac downhillul si trickurile pe mtb. Detin o bicla de 1300 lei, iar am mai pus întrebarea asta:
Oare se intampla ceva cu furca cand aterizez dintr-un wheelie?
Multi mi-au zis ca un mtb este rezistent, dar, nu stiu cum sa va explic, parca o vad ca se chinuie laughing, ca a inceput sa-i scartaie furca si frana, acum, pe traseu de munte, la foaia 1 cu pinion 1 si uneori dadea anumite rateuri si lantul il aud ca troncane. Mi se pare suspect ca eu wheelie fac cu aceleasi viteze.
Credeti ca ar merita schimbarea furcii sau sa duc mtbu la Decathlon? (detin un c2753 ranger carpat)

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La o bicicletă asa ieftină furca nu este compatibilă la șocuri extreme. Probabil are cursa 80 sau 100 mm și zici ca faci downhill. O furca pentru downhill are cursa de 160 chiar și 180 mm.
Haha, și ce gluma bună când zici că faci downhill pe o bicicletă de 1300 lei. Downhill este un sport de nisă foarte scump, nu scump. Uită-te la biciclete pe internet sau într-un magazin de specialitate sa vezi cât costa o bicicletă pentru downhill. Bicicleta ta din păcate nu este concepută pentru așa ceva. Iar in România nu vei face niciodată "downhill". Downhill se face numai prin SUA, in Utah. Cred ca ar trebui sa îți cumperi o bicicletă pentru sportul pe care îl practici. În caz contrar riști să te accidentezi rău. Poți rupe furca și chiar cadrul în sine.

| 44566555 explică (pentru anonim_4396):

Frate, nu downhill ce vezi la Fabio Wibmer, dar am furca pe 120mm.Atat am de comentat, restul ai dreptate

| anonim_4396 a răspuns (pentru 44566555):

Vad ca știi de Fabio. Și eu sunt abonat la el. Și mie îmi place MTB, doar mers prin pădure, urcat, coborâri cât de cât decente în viteză. Nu downhill periculos.

| 44566555 explică (pentru anonim_4396):

Pai exact, de ex eu prind in medie 40-50 kmh. Nu te gândi ca vreau ca Fabio sa sar din elicopter cu bicla mea rolling on the floor)))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apropo, furca necesita revizie periodică în fiecare an.

| 44566555 explică (pentru anonim_4396):

Aaa, pai am 3 luni de cand am bicla, am uns o de 2 ori

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca tot ziceai de Fabio Wibmer, ia de aici. Face downhill pe un City Bike... Amuzant când sare de pe rampă cu ea și i se strâmbă roata

https://youtu.be/_2_nDekAyZY