| 44566555 a întrebat:

Salut, eu mi-am achiziționat de 3 luni o bicicleta carpat ranger c2753 si am observat ca scartaie foarte tare frana de fata. Ce as putea face?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Mecanismele care scartaie trebuie unse.
Fiind vorba de frana mecanismul trebuie demontat si dezasamblat, dupa care partile METALICE care se freaca la miscarea de franare trebuie unse cu vaselina.
Se va avea grija mare ca, vaselina sa NU ajunga pe partile cu cauciuc, altfel frana va fi nefunctionala!
Daca nu te descurci singur, apeleaza la un service sau un mecanic priceput.

| danbnz a răspuns (pentru Bula):

Vaselina pe frane disc?

| Bula a răspuns (pentru danbnz):

Frana disc la roata din fata?

| danbnz a răspuns (pentru Bula):

Asa arata pe net bicla aia!

Eu am 2 mtb-uri... una cu frane pe saboti alta cu frane pe disc!
Nu se recomanda vaselina la nici una dintre variante!

Never!

Serios boss, asa ceva nu am auzit in 40 de ani de dat la pedale!

Solutie:
La saboti, un pic de smirghel pe sabot.
La disc, curatat disc si placute frana, reglat si atat!

Oricum e posibil sa scartaie pe ud amandoua dar asta trece!

| Bula a răspuns (pentru danbnz):

Evident ca nu se da cu vaselina pe partile de franare directa, doar pe mecanismul de actionare.
Suprafetele de franare directa (de exemplu placile de ferodou) daca scartaie, inseamna ca sunt uzate si trebuie inlocuite (scartierea se produce de suprafata metalica uscata),
In toate cazurile, trebuie sa intervina un mecanic priceput, dupa ce a studiat exact cauza scartierii.

6 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Eu cred că s-au tocit saboții de frână și trebuiesc schimbați.
Dacă nu îi schimbi vei strica discul.
https://piese-accesorii-biciclete.ro/piese-biciclete/saboti-frana

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La service cu ea