| Criss_1252 a întrebat:

Salut
Imi poate spune cineva va rog frumos un program pentru sala, 4 zile pe saptamana. in care sa dezvolt mai mult partea superioara a corpului (brate,umeri,spate, piept.)
Abdoment si picioare mai putin (abdomen pot face si acasa. am o banca din aceea big grin )
Daca se poate sa imi spuneti si ce sa fac in fiecare zi. si cam ce exercitii si cate serii, repetari. Multumesc frumos
P.S. nu as vrea sfaturi gen "picioarele sunt importante." stiu asta. le am dezvoltate am facut cativa ani fotbal.
Multumesc!
Funda

7 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Skip leg day. Intr-un cuvant: cocalar. Stiai ca la antrenamentul pentru picioare corpul tau produce o explozie de testosteron care ajuta toate celelalte grupe sa creasca? Nah, de unde sa stii daca esti cocalar skip leg day.

| Criss_1252 explică (pentru JohnnyBi):

Cocalar esti tu desteptule. am zis "mai putin" nu "skip" alte tampenii. Le am formate. As vrea si partea superioara. nu am zis ca n-am sa lucrez si picioarele straight face dar ma rog. stii aia: pr0stu striga "pr0stu"...

| JohnnyBi a răspuns (pentru Criss_1252):

Tu le lucrezi cu miscari aerobe, la sala faci anaerob. e cu totul alta problema. mai putin? ori le faci saptamanal cu acelasi interes ca restul grupelor, ori nu le faci. nu exista mai putin. ce e aia mai putin? eu nu te-am facut cocalar, cocalar te faci decizia de a nu face picioare. aia e in mana ta daca esti sau nu cocalar. invata sa interpretezi o propozitie dupa cum trebuie, nu dupa cum iti suna tie in cap ca suna. sunt oameni, ca mine, care cu probleme grave la genunchi (nu am ligamentele incrucisate, sunt rupte) si tot fac picioare. ce e aia sa fii sanatos si "mai putin". ce inseamna mai putin? 1 data pe luna? eu nu am strigat nimic, dar daca tu arunci vorbe anapoda te faci singur prost.

| Criss_1252 explică (pentru JohnnyBi):

Imi pare rau pentru tine sincer. dar m-am simtit jignit.
Cu "mai putin" ma refeream sa fac o singura data pe saptamana iar celelalte grupe de 2 ori sau ceve de genul daca ai inteles.
NU neglijez picioarele. dar am vrut sa cresc mai mult si in partea superioara.
Sper ca m-ai inteles!

| JohnnyBi a răspuns (pentru Criss_1252):

Nu. la stadiul in care esti tu nu ai nevoie de 2 ori.eu lucrez in perioade de 12 saptamani 1 singura grupa de 2 ori pe saptamana prin rotatie si am o zi de forta si una de izometrie la grupa respectiva, si asta dupa 6 luni in care mi-am facut o idee de cum intra grupele la corpul meu, ce si cum, etc, etc. tu asa incepator dai cu nasul de pamant. nu vei creste. e prea devreme sa vezi ce grupa deficitara ai si cum accepta corpul tau remedierea problemei.

1 grupa, 1 data pe saptamana macar 6 luni este suficient. dupa vei observa ce deficiente ai, dupa programul facut ce intra, cum intra, etc. si acolo poti jongla

| NDC12 a răspuns:

Daca esti unul dintre aia care "skip leg day" mai bine nu ti-as raspunde, dar fie. Cand lucrezi picioarele testosteronul creste sa zic asa, ca sa nu ma intind prea mult.

Testosteronul= hormon de crestere, fara asta daca faci sala = 0.

Program gasesti pe net cate vrei, nu pot eu sa iti dau un program ca poate nu e bun pentru tine, cauti tu si vezi cum iti merge bine.

| Criss_1252 explică:

Abdomen**********