| Glav a întrebat:

În primul rand vreau sa le mulțumesc celor care mi-au spus ca sala nu oprește creșterea în înălțime!
M-am apucat de sala de atunci și acum am 1.92m!
Acum am o alta întrebare!
La 1.92 ce greutate ar trebui sa am?
Eu am 85 de kg
Este ok?

19 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Nu conteaza raportul inaltime/greutate, poti sa ai si 100kg si sa nu fi gras (sau sa ai 70 si sa fii gras), conteaza procentul de grasime VS procentul de masa musculara.

| VI3 a răspuns (pentru Cosmin86):

Sper să reușești happy. Poți avea și la 100 kg pătrățele. Eddie Hall a dovedit asta, dar el are și ceva grăsime.
Baftă!

| Cosmin86 a răspuns (pentru VI3):

O sa reusesc, fac deja de peste 10 ani sala si acum de 3 ani jumate fac si arte martiale in paralel.

Sunt multi sportivi care au chiar peste 100kg cu patratele.

| siriusblack98 a răspuns:

Moderatorii ar trebui sa iti puna intrebarea pe prima pagina a site-ului ca sa vada toti batutii in cap de aici (adica 99%) ca sala nu opreste cresterea in inaltime. Asa cum ii vad ca baga oamenii in eroare de ani de zile. Greutatea pe care o ai la 1, 92 este foarte buna.

| Glav explică (pentru siriusblack98):

Mulțumesc mult!
Pai chiar ar trebui, eu nu voiam sa ma apuc de sala din cauza asta!
Și erau mulți și aici care mi au spus ca nu o sa mai cresc!
Am ajuns la concluzia ca înălțimea depinde doar de genetic!

| VI3 a răspuns:

Salut! Uita-te în oglindă și vezi. Eu cunosc un băiat care are 1.83 și are 80 de kg și nu îmi pare gras deloc.
Teai înălțat de la sală sau ce spui tu?

| Glav explică (pentru VI3):

Nu m-am înălțat de la sala!
Dar înainte sa ma apuc am întrebat pe TPU dacă sala oprește creșterea!
Mulți mi au spus ca o sa îmi oprească creșterea!
Eu aveam 1.80-1.81 când m apucat de sala, acum am 1.92!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru VI3):

Trage-l de burta sa vezi daca ai de unde sau nu. Asa si eu am 1.87 si vreo 83 de kile plus ceva colacei de grasime... smug

| Glav explică (pentru GabiDumitrescu):

Ahaha!
Grăsime nu prea am!
Dar parca sunt prea puține 85 de kg!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Glav):

Nu breh, stai calm. Daca mai pui muschi masiv pe tine, poate mai merg cateva kile in plus, dar in mod normal nu ai nevoie sa ai o tona...

| VI3 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Să ști că corpul poate reține multă apă. Tipul acela avea puțină grăsime pe abdomen, dar nu puteai să spui că e gras. De aceea i-am și spus să se uite în oglindă, pentru că așa poate să vadă dacă chiar este nevoie să slăbească.

| VI3 a răspuns (pentru Glav):

Am înțeles! Și ce vârstă ai acum? Când ai ajuns la această înălțime?

| Glav explică (pentru VI3):

Am aproape 17 ani!

| VI3 a răspuns (pentru Glav):

Sunt invidios pe tine happy. Mi-aș dori să am măcar 1.90, dar csf...
Eu am 18 ani și am aceeași înălțime de la 14 ani laughing. Ai făcut ceva sport înainte de sală?

| Glav explică (pentru VI3):

Nu am facut sport inainte!
Dar cred ca este din cauza tatălui meu!
Mama mi-a zis ca avea peste 2 metri!
Plus ca și ea are 1.75!

| Cosmin86 a răspuns (pentru VI3):

Eu la 1.82 si 95 kg am inceput de patratele. obiectivul e sa ajung la 100kg fara sa fiu gras, doar masa musculara.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru VI3):

Nici eu nu sunt gras, dar cand stau pe scaun pot sa ma apuc de grasimea de pe burta. Asa daca ma vezi pe strada ai zice ca sunt slab...

| VI3 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Am înțeles happy

| Sheykhane a răspuns:

Depinde ce constitutie ai. Eu sunt mezomorf si sunt ca un tanc de la o varsta frageda rolling on the floor