| NicOnea a întrebat:

Am o intrebare legata de culturism.

Am 14 ani, m-am apucat de sala. As dori sa stiu ce fel de exercitii sa nu fac, sau ce nu ar trebui sa fac la sala, ca sa nu imi afecteze cresterea in inaltime. Multumesc frumos.

P.S: Acuma o sa imi spuneti ca sunt prea mic pentru sala, dar asta e, m-am apucat, vreau sa merg pe acest drum.

15 răspunsuri:
| RexCuParuCret a răspuns:

Eu de la 14 ani m-am apucat de sala daca stiam ma duceam de mai devreme oricum nu iti opreste cresterea cel putin in cazul meu chiar m-am inaltat oleaca de la 1.65 la 1.75

| Soryn2244 a răspuns:

La 14 ani nu ridici mai mult de 40 kg si nici odata deasupra capului daca ridici desupra capului ai voie doar 5 kg dar acolo nai instructor?

| NicOnea explică (pentru Soryn2244):

Nu, nu este instructor la noi la sala.

| Cosmin86 a răspuns (pentru NicOnea):

Schimba sala

| boyboyplayboy99 a răspuns:

Deci cel mai mare pericol este la picoare. nu fa sub nici o forma genoflexiuni cu haltera pe spate sau fandari cu ganterele in mana... nu pune greutati DELOC deasupra capului. si daca vrei sa cresti mai mult, iti dau un sfat. stai atarnat de o bara cu o gantera de 10-15 kg prinsa de picioare...

| Cosmin86 a răspuns (pentru boyboyplayboy99):

Serios? apuca-te de sah, esti complet paralel cu sala

| boyboyplayboy99 a răspuns (pentru Cosmin86):

Baietas,nu mai invata copilul prostii! daca face genoflexiuni se duce de rapa toata cresterea lui! Si eu m-am apucat de sala la 14 ani, am respectat aceste regulisi de la 1.70 am ajuns la 1.77 in 6 luni...

| Cosmin86 a răspuns (pentru boyboyplayboy99):

" daca face genoflexiuni se duce de rapa toata cresterea lui", ok, arata-mi UN SINGUR ARTICOL STIINTIFIC care argumenteaza prostia aia

Eu iti arat dovada contrara :
http://hunkbody.ro/qa-trasul-de-fiare-imi-afecteaza-cresterea-in-inaltime/

Si sunt o gramada de studii care arata asta + ca eu am facut TOATE ex. si am crescut fara probleme.

p.s. : tu ii spui "baietas" unuia de 26 de ani cu 43 in brat? esti amuzant

| boyboyplayboy99 a răspuns (pentru Cosmin86):

Daca esti tu asa destept sfatuieste-l sa faca genoflexiuni si fandari pana u mai poate si sa iti zica el cat a crescut peste 3-4luni(dar nu va mai creste laughing )
P.S. La 26 de ani ai doar 43 in brat? rolling on the floor

| Cosmin86 a răspuns (pentru boyboyplayboy99):

Inca ceva : se scrie genUflexiuni, cuvantul "genoflexiuni" nu exista, analfabet ce esti

Dai sfaturi de sport, dar nici nu stii cum se scriu anumite exercitii rolling on the floor

Apuca-te de sah, copil mic si firav

| boyboyplayboy99 a răspuns:

Bai maimutoiule, tu vezi-ti de prafurile tale si nu mai prosti copiii, ca dupa vor regreta...

| Cosmin86 a răspuns (pentru boyboyplayboy99):

Vrei sa spui "suplimente alimentare"

daca esti suficient de IDIOT cat sa nu fii in stare sa zici "genuflexiuni" si zici GENOflexiuni ( ca un analfabet ), ce sa-ti mai cer

LASA SALA, pune mana si citeste o carte, ca ai IQ-ul pe -

p.s. : cu sfaturile mele foarte multi si-au schimbat corpul si si-au imbunatatit sanatatea ( ca dovada ca am aproape 1000 de raspunsuri castigatoare ), cu sfaturile tale au ramas niste firavi.

NU MAI COMENTA LA SPORT, nu ai nicio treaba cu asta

| Aalexander a răspuns (pentru boyboyplayboy99):

Boyboyplayboy99 esti prost de putin, taci din gura.

| NicOnea explică:

Deci, ma lamuriti si pe mine ce sa fac si ce nu? Nu va mai certati, nu asta a fost scopul acestei intrebari.

| NicOnea explică:

Cosmin, nu o lua in nume de rau, sunt putin in ceata, nu neg ce spui tu, intr-adevar nu cred ca exista nici un studiu care sa dovedeasca asta, dar atunci, imi spui si mie de ce Giuliano Stroe nu a mai crescut, are 9-10 ani si are inaltimea unui copil de 4-5 ani, a facut sala de cand era mic, nu stiu de la ce varsta, cum explici asta?