| adriian a întrebat:

La ce varsta ar trebui sa ma apuc sa fac sala?

Răspuns Câştigător
| George_8501 a răspuns:

Salut de la 18 ani poti daca nu vrei sa ramai pitic!

| VigMatei a răspuns (pentru George_8501):

Salut am 14 ani fără 5 zile, 1, 72 înălțime și 60+ kg aș putea să mă apuc de sală ținând cont că am sistem digestiv de ectomorph și fizic de mezomorph mulțumesc anticipat.

11 răspunsuri:
| ρυƒυℓєтє a răspuns:

Depinde de organism

| adriian explică:

Eu am deja 1.82

| FlorinnD a răspuns (pentru adriian):

Depinde si de organismul tau. daca ai o constitutie atletica. spre exemplu zici ca ai 1, 82.ar trebui sa ai in jur de 73-78 de kilograme. daca ai aceasta inaltime si greutate este ideal sa te apuci de pe acum de sala... daca mai ai de pus kilograme cred ca stii ce e de facut...la cura happy
In principiu cam de pe la varsta de 14-15 ani daca ai aceste 2 calitati: inaltime/greutate

| adriian explică (pentru FlorinnD):

Am 63-64 de kg

| FlorinnD a răspuns (pentru adriian):

Incearca sa ajungi la 70 macar.pentru ca dupa ce te vei apuca de sala apetitul iti va creste oricum.dar inainte de a pune mana pe greutati pune mana si papa :)
Stafide multe,banane,mango,paine,paste, piept de pui, lactate si bineinteles dulciuri :)
Multe calorii si ai sa fii surprins ce repede se pun kilogramele
http://calorii.oneden.com/

PS: Eu faceam de 3 ori pe saptamana sala, dupa fiecare sedinta imi faceam acasa o omleta din albusuri de la 10 oua(bogat in calorii si proteine)
Pt alte lamuriri contacteaza-ma!

| ForeverWarrior a răspuns (pentru FlorinnD):

Imi poti spune te rog cum sa pun niste kg pe mine? ca am vazut ca te pricepi.Am 16 ani 188 cm si 60kg si fac acasa cu greutati de 3 ori pe saptamana.Multumesc anticipat

| FlorinnD a răspuns (pentru ForeverWarrior):

Pai uite ce i-am zis lui adrian.scrie in commentul meu ce recomand sa mananci pentru a te ingrasa.si este si un link spre un tabel unde ai aproape toate alimentele(cu detalii.calorii,proteine,lipide etc)foloseste-te de el.ce are multe calorii si proteine iti recomand.
Lasa greutatile.cea mai buna greutate pana sa te apuci de sala este cea a corpului tau... flotari cu bratele pe langa corp(lucreaza tricepsii si pieptul)cu bratele deschise(lucreaza bicepsii si pieptul). abdomene(cauta pe net video-ul "8 minute abs" - e cel mai bun program pentru abdomen).genoflexiuni...greutatile sunt bune pentru umeri(sunt o multime de exercitii pentru umeri, cauta pe goagal)

PS: 1.Eu iti recomand o zi da una nu...si nu de 3 ori pe sapt.pana intri intr-un ritm. dupa poti sa o lasi mai moale...
2. Daca nu poti face flotari normal.fa-le in genunchi(pozitia e de scorpion)sunt mai usoare
Pt alte lamuriri sunt aicihappy

| adriian explică:

Ok.multumesc tuturor

| d3llya a răspuns:

Buna! Cel mai bine, si cel mai indicat ar fi, ca dupa 18 ani, pentru pana atunci corpu tau este in crestere, daca o faci inaintesar utea sa ramai asa cum esti inainte de a incepe, pentru ca o data cu inceperea mersului la sala nu te mai dezvolti.

| fdgfhgnk a răspuns:

Pai nu stiu 18 cam asa