| asasunteucesafaci a întrebat:

M-am apucat de sala si in fiecare zi o sa imi fac shake-ul asta!

Pudra proteica din zer ( Proteine) – 2 cupe
Lapte degresat – 1 cana
Unt de arahide – 2 linguri
Banana – 1 bucata
Miere – 1 lingurita
Scortisoara – 1 lingurita

Intrebarea mea este, ce fel de pudra proteica din zer sa folosesc, daca puteti sa imi recomandati ceva! Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Proteina si apa, atat. daca vrei si carbohidrati, mananci banana.

untu de arahide si alte surse de grasimi nu-si au rostul aici, ci intre mese ca o gustare

6 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Proteine cu absorbtie lenta in combinatie cu laptele isi pierd absorbtia lenta. orice whey cu absorbtie de 20-40 minute cu laptele se absoarbe precum caseina (aproape, nu identic). deci tu bagand lapte in whey nu faci bine decat daca il iei inainte de culcare. faza la care untul de arahide nu mai e bun, nici mierea. combini proteina cu absobtie lenta, cu absorbie rapida, grasimi, carbo si zaharuri. prea multe la un singur loc

| Cosmin86 a răspuns:

De ce cu lapte? laptele incetineste absorbtia, e bun doar seara inainte de culcare.

si unt de arahide + banana si miere e o combinatie aiurea, carbohidrati si grasimi, cu ce te ajuta?

de ce nu mananci banana separat?

| asasunteucesafaci explică (pentru Cosmin86):

Atunci imi poti spune ce compozitie ar trebui sa aiba un shake?

| asasunteucesafaci explică (pentru Cosmin86):

Mersi! Eu sunt incepator, am inteles de la cineva ca in primele 3 saptamani sa consum proteine doar de mancare si apoi sa imi iau si suplimente! E bine?

| Cosmin86 a răspuns (pentru asasunteucesafaci):

Poti sa consumi suplimente de la inceput... sau sa iei totul de mancare mereu, sunt unii care dupa 10 ani de sala tot din alimentatie isi iau proteinele.

tu alegi : mananci mai mult sau mananci si iei si suplimente

| Cosmin86 a răspuns (pentru asasunteucesafaci):

Proteina si apa, atat. daca vrei si carbohidrati, mananci banana.

untu de arahide si alte surse de grasimi nu-si au rostul aici, ci intre mese ca o gustare

| AntrenorFitness a răspuns:

De 9 ani consecutivi, 100% Whey Gold Standard de la Optimum Nutrition castiga premiul pentru Suplimentul Anului si Concentratul Proteic al Anului la concursurile prestigioase Supplement Awards, organizate de Bodybuilding.com.
http://www.megaproteine.ro/Proteine/ON-100-Whey-Gold-Standard-2-27-kg/