| EnvyU a întrebat:

Salut, pentru cei care trag de fiare. Nu merg la sala, si nu am gantere dar am un ghiozdan mare care l-am umplut cu apa.
L-am facut de 15 kile si am vrut sa fac exercitiile cu mana ridicand pana la umar..nu stiu cum se numesc, sper sa intelegeti voi, anyway problema mea este ca acum 3 zile cand am facut exercitiile, nu am avut probleme, am ridicat de 10 ori pe fiecare mana (atat a fost limita mea, nu mai puteam dupa). Eh a doua zi, si chiar si acum dupa 3 zile, nu mai pot sa ridic aproape deloc pentru ca ma doare la cot pe partea interioara.
Chestia ciudata este ca daca tin mana la un unghi de 45 de grade si ridic de acolo nu ma doare, doar daca incerc sa ridic tinand mana intinsa, e ca si cum m-ar tine ceva si nu ma lasa sa ridic, de fapt nu ma lasa de durere tongue este foooarte rea, eu suport multa durere dar e o durere prea intensa.
Ce credeti, este doar pentru ca m-am fortat prea mult la inceput? tin sa spun ca nu am facut exercitii, nici flotari de cel putin 1 an pana atunci.
Credeti ca o sa treaca si o sa pot face exercitii?
Daca fac flotari nu ma doare nimic.

4 răspunsuri:
| SmoKez a răspuns:

Iti dai seama ca daca nu faci exercitii deloc sau ceva vreme apoi dintr-o data iei tare. o "febra musculara" sau orice altceva tot ti se intampla catusi de putin ( in cazul in care duci peste limita pe care o duceai odata ). Ia doar pauza si atat. Am patit si eu chiar acum cateva zile cu gantera. Nu facusem ceva timp apoi dintr-o data m-am dus in multe repetari si multe serii, apoi nu mai puteam de durere ( debea a doua zi, pe moment nu aveam nimic ). Insa, chit ca iei pauza nu renunta la celelalte exercitii : genoflexiuni, abdomene. Muschii pe care vrei sa-i mai lucrezi. Mana/mainile lasa-le putin sa se relaxeze. Unii experti spun ca pentru o masa mare trebuie tras mult fara pauza. Insa altii spun ca pentru o masa mare, tragi tare apoi iei o pauza ca muschiul sa-si revina si sa creasca. AI GRIJA! Pauza nu trebuie prea mare, nu risti nimic, doar pierzi timpul de aiurea.

| Cosmin86 a răspuns (pentru SmoKez):

Febra musculara = antrenament bine facut

Cand NU FACI febra musculara trebuie sa te ingrijoreze ca nu te antrenezi prea bine.

| EnvyU explică (pentru Cosmin86):

Faza e ca nu am febra musculara, nu mai pot face febra de ceva timp, nu stiu de ce, oricat fac de mult a doua zi simt doar o usoara durere musculara, insa ce simt eu la maini e altceva, simt doar intr-un punct, doar cand ridic ceva greu.
Si mai e o chestie, am observat ca daca indoi putin incheietura mainii in sus (adica cum se spune la skanderberg a face podu) atunci nu ma mai doare/tine punctul acela.

| Cosmin86 a răspuns (pentru EnvyU):

"oricat fac de mult", nu te mai concentra pe volum, un antrenament bun e scurt si intens.

ce antrenament ai mai exact?

p.s. : fa cu incheietura indoita. apropo, copiii spun "podul", termenul ala nu exista in skandenberg, e un procedeu permis.