| Stefan2341 a întrebat:

Salut spuneti-mi si mie un program de antrenament pentru sala sa inceapa cu Ziua 1 : Piept, biceps (am cautat pe net si am gasit )

Ziua 1 - biceps + piept

Ziua 2 - triceps + spate

Ziua 3 - umeri + picioare

Ziua 4- CE sa adaugbig grin?

Cum vi se pare?

12 răspunsuri:
| AntrenorFitness a răspuns:

Depinde pe cate zile vrei sa fie programul tau de antrenament.
Poate ramane si de maniera
Luni: Piept + biceps
Miercuri: Picioare + umeri sau abdomen
Vineri: spate + tricep
Restul zilelor faci pauza.
Daca doresti si alte alternative gasesti in link: http://www.megaproteine.ro/antrenamente-si-nutritie.html cel mai simplu e sa te orientezi si sa-l gasesti cel care se potriveste cel mai bine pentru tine.

| mcdeliric1 a răspuns:

Nu suna prea bine piept+biceps si triceps+spate. Daca faci piept o sa implici si tricepsu si astfel o sa faci 2 zile la rand triceps. Si la triceps+spate la fel, cand faci spate implici si bicepsul. Programul ar putea fi asa :
ZIua 1 : Piept+triceps
Ziua 2 : Spate+biceps
Ziua 3 : Pauza
Ziua 4 : Umeri+picioare
Ziua 5 : Abdomen+deltoizi
Ziua 6 : Pauza
Ziua 7 : Pauza

Cu timpul poti sa mai schimbi exercitile.

| Stefan2341 explică (pentru mcdeliric1):

Ok, am inteles faza e ca am inceput astazi piept +bicepssad

| mcdeliric1 a răspuns (pentru Stefan2341):

Ok nu e nimic, dar incerca sa inlocuiesti ziua 2 a programului tau cu ziua 3.

| Stefan2341 explică (pentru mcdeliric1):

ADica sa bag a 3 zi triceps +spate si a 2 umeri+picioare? crezi ca ma ajutabig grin?

| mcdeliric1 a răspuns (pentru Stefan2341):

Da la asta m-am referit, eu zic ca e mai eficient. Sau daca nu ai putea sa faci pauza a 2-a zi si a 3-a sa faci triceps+spate, a 4-a zi umeri+picioare si a 5-a faci ce ti-am zis propus eu sau poate te mai documentezi si inchei a 5-a zi cu altceva. Dar lasa loc de odihna, e cea mai importanta.

| mcdeliric1 a răspuns (pentru Stefan2341):

Sa inversezi ziua 2 cu ziua 3 nu sa inlocuiesti. Scuze, m-am exprimat eu gresit.

| NumeciudatT a răspuns:

Uite cel mai eficient program de antrenament ti-l recoman LUNI:Piept+biceps:
- impins cu bara - orizontala
- impins cu bara - inclinat
- fluturari cu ganterele - orizontala, declinat si inclinat
- flexii cu bara EZ din picioare
- flexii alternative cu ganterele din picioare sau sezut
- flexii gantere sau bara la banca Scott.

MARTI:Umeri+trapez+triceps:
- impins la aparat, pieptul lipit de banca Scott (http://www.budosport.ro/magazin/file...functional.jpg ) - ma arde destul de rapid exercitiul si e eficient, nu pune presiune pe coloana
- Presa lui Arnold (inca nu am incercat exericitiul)
- Ridicari laterale / in fata cu ganterele
- Ridicari bara cu priza apropiata din picioare
- Ridicari din umeri pentru trapez
- Impins culcat - priza apropiata
- Flotari intre paralele
- Skull crusher cu bara EZ
- Extensia bratelor la scripete

joi :Picioare + abdomen:
- Genoflexiuni
- Fondari cu bara/gantere (nu am incercat exercitiul inca)
- Extensia picioarelor la aparat
- Flexia picioarelor la aparat
- Ridicari pe varfuri pentru gambe
- Abdomene la banca inclinata
- Ridicari de picioare din culcat

vineri:Spate + antebrat:
- Tractiuni la aparat (inca nu pot face mai mult de 2-3 cu greutatea proprie)
- Ramat la bara T
- Ramat la gantera
- Ramat la cablu
- Indreptari (nu am incercat exercitiul dar l-am facut acasa, fiind de la tara fac cu lemnele indreptari cand le port sau ceva)
- Flexii cu bara in fata/spate
- Flexii cu bara pe banca
- Extensii cu bara pe banca
- Rasuciri ale mainilor cu gantere

-TOATE exercitiile au 4 serii si cam pana in 10 repetari, exceptand antebratul care are doar 2 serii fiecare exericitiu si facut la intensitate grescuta.- FUNDA?

| Stefan2341 explică (pentru NumeciudatT):

Ok inteleg continu`i cu antrenamentul zis de tine vedem ce iese:*

| Stefan2341 explică (pentru NumeciudatT):

Ok da marti nu ti se pare prea mult adica 3 ex intr-o zi nu pot sa elimin o grupabig grin?

| mcdeliric1 a răspuns (pentru Stefan2341):

Cum adica 3 ex intr-o zi? Nu ai inteles ce am vrut sa zic, uite un exemplu:
Deci prima zi ai facut piept+biceps
a 2-a poti sa faci pauza
a 3-a zi faci spate+triceps
a 4-a zi faci umeri+picioare
a 5-a zi faci abdomen+trapez de exemplu.

| NumeciudatT a răspuns (pentru Stefan2341):

Succes!