| Mustache a întrebat:

Salut Tpu.Aceasta a intrebare a fost pusa de foarte multe ori si nu doar pe acest site, dar nu am gasit niciodata un raspuns satisfacator.

Am 14 ani; 1, 69 m si vreau sa ma duc la sala.Am auzit ca daca te duci de mic muschii se dezvolta prea repede si incetinesc cresterea.
Asa este? argumente.Cel mai bun raspuns primeste funda+vot; restul voturi

19 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa parerea mea nu cred ca e adevarat ..adica am vazut multe fete inca micute cu muschi, de exemplu uite aici : http://www.youtube.com/watch?v=aNgjuO80drQ&feature=related si au crescut si mai cresc ...deci nu e o problema...:)

| iamSeBy a răspuns:

E bine sa te duci la sala de pe la 16 ani. Intr-adevar, iti incetineste cresterea, de aia sunt luptatorii mai mici de inaltime.

| Cosmin86 a răspuns (pentru iamSeBy):

"de aia sunt luptatorii mai mici de inaltime", serios? rolling on the floor

| anutza6117 a răspuns:

Da,este adevarat.mai bine faci sport. alergi, mergi cu bicicleta etc

| Durol a răspuns (pentru anutza6117):

Eu alerg dau la pedale laughing

| bogdannutz a răspuns:

Si eu am 46 ani si 1.71 si as fi vrut sa ma duc la sala, dar totusi mai astept pana la 17, de atunci este recomandat, daca te duci de acum vei ramane la inaltimea asta.
Cunos pe cineva care a facut asa si si a ramas scund

| Durol a răspuns:

Da asa e dar aici depinde ma si de organism intelgi? eu la 14 ani am facut cu o gantare de 25 de kg fier greu. si in 3 luni am pus pe mine si aratam bine dar nu mia afectat cresterea nimic la alti i afecteaza si daca vrei sa bagi steroizi chesti din astea te umfli da la 30 40 de ani iti cad muschi arati ca la 60 de ani faci natural si faci seri regulat frumos nu sati bati joc happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru Durol):

Steroizii au cu totul alte efecte secundarii, NU iti "cad" muschii, asta e o aberatie completa.

Mai documenteaza-te, uita-te la Stallone cum arata la 64 de ani ( 6 pack + toate grupele dezvoltate ) si el a luat steroizi

| Durol a răspuns (pentru Cosmin86):

Lasa-i pe aia ma... ca le stiu istoria dar ai sa vezi tu asa e

| Cosmin86 a răspuns (pentru Durol):

Experienta ta in domeniu se rezuma la 3 luni cu o gantera?

| Durol a răspuns (pentru Cosmin86):

3 luni am pus pe mine dar am facut si sala dupa

| UnNumeMic a răspuns:

Nu are nici o treaba dezvoltarea masei musculare cu cresterea in inatltime! Poti face sala si acum.Nu este absolut nici o problema. Orice ai face sa nu iei steroizi si sa nu faci exces.Incearca sa faci 1-2 ore pe saptaman la inceput si dupa poti ajung pana la 5-6 ore pe saptamana.Ti-as recomanda ca pana pafi 17-18 ani sa nu faci mai mult de 5-6 ore intr-o singura saptamana. Daca vei exagera intr-adevar masa musculara se va dezvolta mult prea mult si vei ramane mai scund decat ar trebui sa fii normal.Incearca sa urmezi sfaturile de mai sus si vei putea face sala linistit.Aaa, da, sa nu incerci sa ridici o greutate prea mare. Sper sa iti fiu d e ajutor.

| Cosmin86 a răspuns (pentru UnNumeMic):

Nu, daca exagerezi masa musculara NU se dezvolta prea mult, se dezvolta chiar MAI PUTIN, din cauza ca te supra-antrenezi, muschii cresc in perioada de ODIHNA, nu cand ii lucrezi.

Spre ex, cineva care lucreaza bicepsii o data pe saptamana ( de MAXIM 2 ori ) ii are mai mari, mai puternici si mai definiti decat cineva care ii lucreaza de 5-6 ori pe saptamana.

In sportul asta mai mult NU inseamna mai bine.

| ipswich a răspuns:

Tocmai din motivul asta nu m-am dus nici eu la sala cand se ruga un coleg de clasa de mine. aveam 15 ani si 1, 63 ..deci mai putin ca tine. Acum am 19 ani si am ramas tot in jurul la 1, 60 si ceva. si imi pare rau ca am ramas si scund si slab. eu iti propun sa nu pierzi vremea si sa te duci. oricum odata ce ai fizic scade si importanta inaltimii

| Cosmin86 a răspuns (pentru ipswich):

Te poti duce si la 19 ani, de fapt dupa 19-20 de ani corpul produce la maxim testosteron si hormon de crestere, incapand cu varsta asta poti pune muschi ca lumea, asa ca du-te si trage happy

| ipswich a răspuns (pentru Cosmin86):

M-as duce, dar problema e ca sunt mai multe lucruri de facut si probabil alte prioritati. nu ma refer la ceva anume.

| pichangaful a răspuns:

Astia cu steroizii, mai bine taceti daca nu stiti ce vorbi, numai va aflati in treaba.
sa ai aproape 1, 70 la 14 ani e mult, si sunt sigur ca ai inceput sa cresti recent si esti foarte slab, deci eu ti-as recomanda sa te duci la sala, insa sa ai un partener tot timpul (ajuta foarte mult) si sa faci exercitiile corect

| Mustache explică (pentru pichangaful):

De fapt am putina burtica laughing si am in clasa colegi mai inalti ca mine.

| Cosmin86 a răspuns (pentru pichangaful):

Eu cred ca stiu ce vorbesc