| ralfy123 a întrebat:

am 13 ani si sunt ectomorf, as vrea sa ma apuc sa fac exercitii ceva...cu ganterele, ce greutate credeti ca mi-ar trebui P.S: am mai facut cu 4 kg.
Vreau sa pun ceva masa musculara am 1, 80 la 13 ani si 55 kg. Puteti spune ceva un program de alimentatie?

3 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Si eu sunt ectomorf, si din propria experienta pot sa-ti zic ca e foarte greu sa pui masa musculara, dar nu imposibil!
Idea exercitiilor este sa fie scurte si intense fara sa insisti prea mult la categoria cardio.
Eu dupa aproximativ 2 luni jumate incep sa am rezultate vizibile ajutat de www.fitnessurban.ro si de "Bar Brothers" http://youtu.be/5n3mbzcRHj8; http://youtu.be/26hHgaTE_uA

Referitor la alimentatie:
50% Carbohidrati
30% Proteine
10% Grasimi

Bafta si nu renunta!

| MassEffect a răspuns:

Frate de unde sa stiu eu cu cat poti tu sa faci? Fa cu o greutate care iti permite sa faci 10 rep.Bafta.

| Xero a răspuns:

Salut eu am inceput sa merg la sala la 12 ani dintr-o joaca.Incet a inceput sa imi placa din ce in ce mai mult.
Acum am 15 ani si folosesc programul asta:Luni
* Piept
* Impins cu bara pe orizontal (4x 6-8 rep.)
* Impins cu bara pe inclinat (4x6-8 rep.)
* Fluturari cu gantere pe orizontal (4x10 rep.)
* Triceps
*flotari intre paralele (4x maxim)
* Impins frantuzesc cu bara ez (4x6-8 rep.)
* Extensii la scripete (4x6-8 rep.)

Marti
* Dorsali
* Traciuni cu priza larga (4x10 rep.)
* Ramat la aparat (4x 8 rep.)
* Indreptari cu bara (4x 8 rep.)
* Biceps
* Flexii cu bara din picioare (4x 10 rep.)
* Flexii cu bara la banca scott (4x8 rep.)
* Flexii alternative cu gantere (4x 8 rep.)

Miercuri - pauza

Joi
* Coapse
* Extensia picioarelor (4x10 rep.)
* Flexia picioarelor pentru. bicepsul femural (4x10 rep.)
* Genuflexiuni cu bara (4x 8 rep.)
* Gambe
* Ridicari pe varfuri la aparat (5x20 rep.)
* Abdomen
* Crunch (4 x 30 rep.)
* Ridicari de picioare din culcat dorsal (4x 12-20 rep.)

Vineri
* Umeri
* Impins cu bara (4x8 rep.)
* Ridicari laterale cu gantere (4x12 rep.)
* Ramat cu bara vertical (4x 12 rep.)
* Trapez
* Ridicari de umeri cu bara (4x12 rep.)

Pentru mine chiar functioneaza.
PS:Cand o sa intrii in sala toti o sa iti zica sa faci alte programe ca ar fi mai bune, dar tu fa-l pe cel care vezi ca iti lucreaza muschii cel mai bine, efectele nu vor venii imediat dar in timp vor aparea.Si cel mai important e sa faci exercitiile corect nu sa pui greutate foarte mare big grin