| xShaaro a întrebat:

Am 15 ani, 1.69 inaltime si 61kg, fac 200 flotari pe zi (cu oprire) 40 - 50 o data si fac biceps cu gantera de 13 kg si fac tractiuni la bara, am ceva muschi la piept, umeri, biceps, triceps si spate. Dar vreau sa am masa musculara mai mare. Se merita sa bag proteine? Daca nu, ce mancare imi recomandati pentru cresterea musculara? Dau funda pentru cel mai bun raspuns! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Acasa pierzi vremea, du-te la sala.

Pentru ce-ti recomand eu ai nevoie: paralele, bara de tractiuni cu mai multe tipuri de priza, suport pentru haltera de genuflexiuni, scripeti reglabili, gantere reglabile, haltere cu discuri (o haltera are 2.2 metri lungime si 20kg fara niciun disc, nici nu stiu cum o manevrezi prin casa), aparat pentru gambe, presa militara.

Ai asa ceva acasa? Daca NU, atunci du-te la sala. Muschi acasa = aberatie de copii mici.

6 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Proteine = carne, peste, branza, oua, nuci/migdale/caju. Bagi PROTINE si carbohidrati la fiecare masa, chiar si 4-5 fripturi pe zi.

p.s.: schimba antrenamentul, ala e o prostie ce faci tu, e aerobic...

| xShaaro explică (pentru Cosmin86):

Si ce fel de exercitii mi-ai recomanda sa fac acasa?

| Cosmin86 a răspuns (pentru xShaaro):

Si mai e ceva ce are sala si nu ai acasa (chiar daca iti cumperi aparate si tot ce trebuie): ATMOSFERA. Sa vezi sportivii profesionisti cum se antreneaza + poti sa "furi" de la ei idei.

Eu spre exemplu am invatat exercitii noi sau combinatii noi (mersul fermierului - un exercitiu pe care nu-l stiam sau cum pot improviza o bara T cu haltera si manerul de la tractiuni, superserii coapse+biceps femural, metoda pre-obosirii pentru protejarea spatelui la genuflexiuni, etc.).

| Cosmin86 a răspuns (pentru xShaaro):

Acasa pierzi vremea, du-te la sala.

Pentru ce-ti recomand eu ai nevoie: paralele, bara de tractiuni cu mai multe tipuri de priza, suport pentru haltera de genuflexiuni, scripeti reglabili, gantere reglabile, haltere cu discuri (o haltera are 2.2 metri lungime si 20kg fara niciun disc, nici nu stiu cum o manevrezi prin casa), aparat pentru gambe, presa militara.

Ai asa ceva acasa? Daca NU, atunci du-te la sala. Muschi acasa = aberatie de copii mici.

| User23434 a răspuns:

Viitor cocalar, doar masa musculara va intereseaza...

| Cosmin86 a răspuns (pentru User23434):

Si ce ar trebui sa-l intereseze? KFC/MC + stat prin baruri? Sau fumat si cafea?

| AnastasiaK a răspuns (pentru User23434):

Da, mai, ai dreptate, ca alea 4-5 ore petrecute intr-o saptamana la sala iti afecteaza cultura si inteligenta...in niciun caz nu conteaza ce faci cu restul de 163 (sau 107 daca excludem somnul).