| VreauSaAjut2000 a întrebat:

Salut, TPU.
As fi foarte recunoscator daca ati putea sa raspundeti la intrebarile de mai jos, sau macar la cateva, deci...
In primul rand vreau sa spun ca sunt in clasa a 10-a si am 16 ani, dar sunt cam scund, am 1.66m si sunt baiat... si as vrea sa pun masa musculara pe mine, uitati intrebarile
1. Cum as putea pune masa musculara pe mine fara sa imi afecteze cresterea? cred ca stiu deja raspunsul dar vreau sa fiu sigur, adica eu in general fac tractiuni, abdomene si flotari care stiu eu ca nu afecteaza cresterea, dar in ultimele 2 saptamani am inceput sa fac biceps si cu gantere, doar vreo 5 zile in astea 2 saptamani si doar atat, e prima data cand am facut cu gantere, intrebarea este daca s-ar putea sa imi afecteze cresterea ganterele? si ar fi mai bine sa fac tractiuni si flotari in loc de gantere si in general fiare?
2. Cam la cate zile sa fac exercitii ca sa cresc mai rapid in masa musculara?
3. Ce exercitii sunt bune pentru piept, spate, biceps, triceps si antebrat?
Cam astea sunt intrebarile, as fi recunoscator daca mi-ati raspunde macar la cateva dintre ele, clasic, dau funda, Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

1. Uita-te aici. Nu are rost sa scriu.
https://www.youtube.com/user/Angelfitnesss

Angel Fitness are videoclipuri pentru aproape orice intrebare. Daca ai nelamuriri atunci ii poti lasa mesaj. Mie mi-a raspuns mai demult in vreo 3 zile la niste intrebari. *cred ca nu trebuie sa mentionez faptul ca tipul este pro in domeniu *

2. Asa cum a spus si cea de dinaintea mea, muschii au nevoie de odihna.
De aceea poti ori sa te antrenezi de 3 ori pe saptamana *ex luni miercuri vineri* sau sa antrenezi anumiti muschi pe rand astfel incat sa nu antrenezi 2 zile la rand aceiasi muschi.

3. Toate exercitiile sunt bune pentru ceva anume. Altfel nu le-ai mai face.

Daca te referi la exercitii care solicita multi muschi atunci plank-ul este unul dintre ele.

Pentru mai multe detalii il poti intreba pe AngelFitness. Este gratuit si iti raspunde repede. Totusi ai grija sa nu-l intrebi lucruri pe care le-a raspuns deja la videoclipuri. *omul nu vrea sa se repete *

| VreauSaAjut2000 explică (pentru RainmakerX):

Multumesc frumos, acum un an m-am uitat la cateva videoclipuri de-ale lui, bine ca mi-ai reamintit de elwinking. Il voi intreba pe el daca nu stii tu raspunsul la intrebarea asta; daca eu sunt mai scund, imi afecteaza cresterea exercitiile cu gantere? ca am auzit ca te preseaza

| RainmakerX a răspuns (pentru VreauSaAjut2000):

Depinde de exercitiu si de greutatea folosita.

Am un coleg care face deadlift-uri de 1 an si tot s-a inaltat deci tin sa cred ca lucrurile de genul sunt baliverne.

Au un efect rau asupra ta doar daca exagerezi si vrei sa faci din prima cu greutati extrem de mari.

Eu sunt mai mult pe partea de slabit... cardio si antrenamnete de karate deci nu fac des cu gantere. De aceea am spus sa vorbesti cu Angel.
Succes!

5 răspunsuri:
| MelissaAdela a răspuns:

In primul rand, iti trebuie o alimentatie bogata in proteine (http://www.csid.ro/......-10950193/ ), poftim aici cateva alimente....Incearca sa faci o zi da, una nu.Muschii au nevoie si de "odihna" din moment ce ii soliciti.Iar cand vine vorba despre exercitii si aparatura, din punctul meu de vedere ar fi mai bine sa mergi la sala :)eventual iti iei un antrenor si te va invata el tot ce este necesar. Daca tu la 1.66 esti scund, eu la 1.55 ce sa mai zic? :)))Sper ca te-am ajutat

| VreauSaAjut2000 explică (pentru MelissaAdela):

Mersi mult, mai ales pentru sfatul cu odihna, dar la sala nu prea as merge, adica nu am timp ca e in timpul scolii, iar eu fac acasa acum si ii intrec pe colegii mei care fac numai vara sala, dar tot mi-e frica cu ganterele, suntem amandoi scunzihee hee

| MelissaAdela a răspuns (pentru VreauSaAjut2000):

Poti merge seara daca iti faci abonament si stai 2 ore sa zicem.Depinde acum cum ai tu programul la scoala.