| SirBenDover a întrebat:

Am 17 ani si sunt destul de slab pentru inaltimea mea, nu stiu exact cat, dar nu cred ca am peste 60 kg la aproximativ 1, 80 m. As vrea sa mai pun niste masa musculara pe mine, dar fara regimuri alimentare si fara sa fac sala, mi se pare extrem de plictisitor. Asa ca m-am gandit ca as putea vara asta sa ma apuc de sporturi. Vreau sa imi spuneti daca ar functiona planul meu: luni, miercuri si vineri voi merge la box, marti si joi la inot, dar astea pe dupa-amiaza sau seara, dimineata sa ies in cat mai multe zile la alergat,, iar de vreo 2-3 ori pe saptamana ies cu bicicleta cu niste prieteni, pedaland cam 10-15 km pe zi. Accept si alte pareri.

Răspuns Câştigător
| AlexandrulS a răspuns:

Ceea ce spui aici nu inseamna ca esti sportiv ci doar ca ai un stil de viata in care faci miscare normal spre moderat... dar asta nu te face sportiv, dar ce ai spus in intrebarea aia cu box, inot, alergare... ala este un sportiv desavarsit care mananca vreo 3500 de calorii pe zi si nu un regim ci are un stil de viata. Crede-ma ca daca poti sa faci inot 2 ore pe zi timp de 3 zile pe saptamana esti sportiv dar sa mai faci si box probabil sala ca asta implica box-ul si alergat si alte activitati care sa iti solicite atat de mult corpul. o sa dai chix in prima saptamana. Eu zic ca iti poti alege un sport cum ar fi inotul, sa il practici de 3 ori pe saptamana, si sa consumi un meniu de sportiv cu multa proteina si nu neaparat carne ca proteina nu inseamna neaparat carne (oua, ciupercile au cam la fel de multe proteine ca si carnea)! Intereseaza-te pe net de un regim pentru sportivi, vezi cate calorii are, incearca sa masori cate calorii arzi de fiecare data cand practici sportul pe care te decizi sa il faci si asa poti sa cresti masa musculara, dar daca vrei masa musculara fara un stil de viata sanatos, fara program si disciplina tot la 60 de kg ramai.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

O metoda buna, utila, si mai PRIMESTI si bani, in loc sa-i cheltui:
angajeaza-te pentru perioada vacantei la un santier de constructii, cu muncitori mai putini (pana la 10). Acolo va trebui sa lucrezi ca muncitor necalificat: carat/preparat materiale, scule etc.
Vei avea ocazia sa inveti lucrurile elementare de constructii, cunostinte binevenite mai tarziu la casa ta.
De asemenea, vei invata sa pretuiesti banii, castigati de tine.
Totodata te vei dezvolta si fizic.

| Violleta2022 a răspuns:

Cresterea masei musculare se poate face doar intr-un singur mod: mananca carne, cat mai multa!
Este arhicunoscut ca proteina pura creste masa musculara. Cat vrei tu si de cate ori vrei tu, proteina multa!

| AlexandrulS a răspuns:

Ceea ce spui tu este un program de un sportiv adevarat... nu o sa poti face fata. Ceea ce iti recomand si o sa poti sa te dezvolti ca si masa musculara uniform si frumos este inotul, dureaza dar repet acolo se formeaza cel mai frumos masa musculara,,,,, iar fara o dieta echilibrata, cu proteine multe... nu are de unde sa iti creasca masa musculara. Masa musculara inseamna proteina, proteina ti-o iei din alimentatie bogata deci una fara alta nu se poate!

| SirBenDover explică (pentru AlexandrulS):

Eu ma consider sportiv, adica ies des cu prietenii la fotbal, volley, alergare, biciclete, plimbari, etc... dar proteine... nu prea mananc eu carne, prefer salatele, carne maiputina, mai rar

| AlexandrulS a răspuns (pentru SirBenDover):

Ceea ce spui aici nu inseamna ca esti sportiv ci doar ca ai un stil de viata in care faci miscare normal spre moderat... dar asta nu te face sportiv, dar ce ai spus in intrebarea aia cu box, inot, alergare... ala este un sportiv desavarsit care mananca vreo 3500 de calorii pe zi si nu un regim ci are un stil de viata. Crede-ma ca daca poti sa faci inot 2 ore pe zi timp de 3 zile pe saptamana esti sportiv dar sa mai faci si box probabil sala ca asta implica box-ul si alergat si alte activitati care sa iti solicite atat de mult corpul. o sa dai chix in prima saptamana. Eu zic ca iti poti alege un sport cum ar fi inotul, sa il practici de 3 ori pe saptamana, si sa consumi un meniu de sportiv cu multa proteina si nu neaparat carne ca proteina nu inseamna neaparat carne (oua, ciupercile au cam la fel de multe proteine ca si carnea)! Intereseaza-te pe net de un regim pentru sportivi, vezi cate calorii are, incearca sa masori cate calorii arzi de fiecare data cand practici sportul pe care te decizi sa il faci si asa poti sa cresti masa musculara, dar daca vrei masa musculara fara un stil de viata sanatos, fara program si disciplina tot la 60 de kg ramai.

| HaLkPiGodZZiLaMD a răspuns:

Stai ma cuminte tu iti dai seama macar ce ai scris aici? E ca si cum ai vrea sa devii programist dar te duci la o facultate de umflat rotile la tren sau la ceva legat cu constructiile.Desigur sala si multa multa mincare e cea mai buna si experimentata metoda dar daca tot alegi drumul lung din niste idei prostesti da-mi voie sa-ti iluminez viata.
In primul rind eu pun pariu ca tu nici nai idee cum creste masa musculara muschii trebuie rupti,,,, iar apoi in decurs de 24 de ore sa se refaca(cand se refac ei au nevoie de proteine si energie in cea mai mare parte pe care daca nu le vei consuma indeajuns nu vei creste nici un pic). Tine minte ca acele 24 de ore sunt inevitabile(cu exceptia cand primesti adaosuri ce stimuleaza regenerarea) dupa o munca fizica grea, deci ai nevoie minimum de 1 zi de lucru si alta de odihna. Vrei tot de o data, asa nu se face daca nu vei respecta aceste 24 de ore sau macar vreo 18 ore dupa fiecare efort fizic masa ta musculara nu ca nu va creste, ci din potriva va scadea.Si uite ga ma grabesc si deja mi-e lene sa iti explic toate dar alergatul la distanta lunga iarasi te va slabi,,,, iar iesitul cu bicicleta e o idee si ma prosteasca.Mai bine informeaza-te bine inainte sa faci ceva ca executarea acestui plan in urma caruia erai doar sa suferi efectele sale neplacute.