| FuturePlayerFootball a întrebat:

As dori si eu cum pot sa devin bun la skanderbang. Sunt la un liceu unde este cam plin de baieti deoarece este tehnic si noi toti facem skanderbang in clasa. Sunt doi baieti care sunt foarte buni si ma pun din prima si nu inteleg cum deoarece fac sala de 7luni si imping la piept pe plan orizontal cam 65kg si la biceps fac flexii cu gantera cu 16kg. Acesti baieti au zis ca vin si ei la sala si cand au venit nu puneau nici macar jumate din cat ridicam eu si cu toate acestea ma pun imediat la skanderbang, adica nici nu ii pot misca. Vreau sa imi dati si mie tehnici foarte bune pentru acest sport deoarece am vazut ca la ei conteaza tehnica mult. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Aici sunt 2 tehnici principale: hook si top-roll.

Top roll:
https://www.youtube.com/watch?v=4hNOHUEnzTM

Hook:
https://www.youtube.com/watch?v=R_Vh9-ExpKo

Dar sala nu are treaba cu skandenbergul... pentru skandenberg sunt cu totul alte exercitii ( izometrie, rotatie cu centura si discuri, flexii larrat, tractiuni in prosop, urcat pe sfoara, etc. ).

Exercitiile de la sala nu te ajuta foarte mult, eu dau oameni care imping 200 kg de la piept ( sau peste ).

1 răspuns:
| Cosmin86 a răspuns:

Dar de ce nu te duci la un club de skandenberg? Cel mai bun antrenament ramane cel la masa... antrenamentele cu greutati sunt secundare...