| IonutSxz a întrebat:

Salut TPU, as vrea sa iau creatina, ce-mi recomandati, sa iau doar creatina sau sa iau si proteina, ce e mai bun si daca are efecte negative in timp, crestere de greutate, etc, nu mai dormi?

4 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Pai in primul rand, cate grame de proteina consumi acum zilnic? Ai calculat asta macar?

Rolul suplimentelor e sa SUPLIMENTEZE ce nu poti tu din alimentatie.

Legat de proteine: ai nevoie de 2 grame /kg-corp zilnic... tu intai CALCULEZI cat iei din mancare si apoi completezi cu suplimente (prafuri gen).

Fara sa calculezi cat ai nevoie, DE UNDE NAIBA stii cat sa iei si ce sa iei?

| raMLesS a răspuns:

Da de ce nu intri tu frumos pe Youtube si cauti "What is creatine", iar apoi "What is protein powder"?
Asa intelegi si ce e, si cum functioneaza, si cum se administreaza, nu e cazul sa citesti un raspuns si sa il inveti mecanic, banuiesc ca ai impresia ca pudra proteica si creatina sunt niste prafuri magice si se intampla cine stie ce... search it up.

| DovleacTurbat a răspuns:

După întrebări, putem deduce că n ai nici cel mai mic habar despre cele 2 tipuri de suplimente, mai mult ca sigur nici despre mâncărică. Decât să dai bani aiurea, mai bine investeste-i in niste kg bune de piept, pește, ore, ovăz, multe legume, multe fructe, oua, brânza, nuci, arahide și ce ți mai place ție.