| ALEXXXL19 a întrebat:

Salut TPU.
Cand ajung in Romania vreau sa ii fac tatalui un cadou si anume sa ii pun motor la bicicleta. Are o bicicleta din aia mare 29 sunt rotile parca, ce spuneti merge un motor de 49cc si cum e legea inainte de toate ca nu gasesc decat pentru scutere dar asta nu e scuter e bicicleta cu motor cum e cea electrica?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Transformarea unei biciclete simple pe motor este destul de dificila. Necesita o serie de schimbari majore, manopera fiind complicata /costisitoare.

Ti-as recomanda doar schimbarea rotii dintate din spate sau modificarea pe schimbator de viteza cu minim 3 trepte (asemenea biciclete se pot gasi si comercializate).
Principalul lucru (cu ce sigur este obisnuit) este frana cu torpedou (daca are asemenea bicicleta si acum)!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Legea legata de condus? Are nevoie de permis categ AM

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiul meu și-a pus motor la bicicletă și a circulat fără permis, lucrând la livrat pizza.

| mihai69 a răspuns:

Există kit-uri de upgrade la bicicletă electrică (roată cu motorul în butuc sau motor central, controler și baterie).
Te costă cam 1500... 4500 lei (în funcție de mai mulți factori). Avantajul e ca nu miroase, nu scoate fum, nu are practic nevoie de nicio mentenanță etc.

| ALEXXXL19 explică (pentru mihai69):

Este la tara are unelte cu benzina deci consider ca e mai bine cu benzina

| mihai69 a răspuns (pentru ALEXXXL19):

Aha... dar priză cu curent nu este acolo. Nasol. Sugerez să îi iei și o instalație solară, să poată și el să vadă un film, să încarce un telefon...
Lăsând la o parte gluma, am avut moped și nu era zi să nu meșteresc la el. Dar la bicicleta transformată în electrică nu am pus vreodată mâna decât să-i mai umflu roțile.

| ALEXXXL19 explică (pentru mihai69):

Am gasit kituri care doar le montezi si gata n doi timpi motor de la 40cc

| FelixAndrei55 a răspuns:

Da e bun 49cc