| Andreeaioan115 a întrebat:

ce ajuta mai mult pentru slabit alergatul sau ciclismul?

Răspuns Câştigător
| Iunix a răspuns:

Alergatul, dar ciclismul este mai distractiv. Dar, dacă vrei să slăbești cât mai rapid și ușor îți recomand să ai grijă și la ce mănânci. Încă o chestie, ar fi bine să faci mai multe tipuri de mișcare, de exemplu te poți duce la sală. Cu alergatul este o problemă, nu este chiar așa de eficient. Adică, corpul tău se va adapta, se va obișnuii cu alergatul vei prinde viteză și vei fi din ce în ce mai bună dar vei consuma din ce în ce mai puține calorii, deci va trebuii să alegi din ce în ce mai mult pentru același rezultat. De aceea e bine să mai schimbi exercițiile și să lucrezi cu cât mai multe grupe de mușchi.

| Andreeaioan115 explică (pentru Iunix):

Si ce trebuie sa fac atunci daca pierd putine calorii? Dar daca fac genuflexiuni si simt ca nu prea ard calorii, ce trebuie de facut in acest caz?

| Iunix a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Caloriile sunt arse cu fiecare mișcare pe care o faci. Genoflexiunile sunt destul de bune dar nu exagera, nu te forța din prima ca să nu faci febră musculară. ( dacă faci febră musculară te vor durea mușchii câteva zile, sau o zi, depinde ). Mia poți face și abdomene. Sau poți opta pentru ceva mai distractiv, cum ar fi înotul care este foarte eficient deoarece antrenează cam toți mușchii. Sau, tot se apropie zăpada, poți să schiezi, să patinezi, să te dai cu rolele, să joci volei. Deci, poți slăbii prin diferite exerciții, sau și mai bine și mai distractiv, poți să practici diferite sporturi.

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sprinturile sunt cele mai bune

| Violleta2022 a răspuns:

Mancatul mai putin ajuta la slabit!
Ca de alergi pe bicicleta sau faci ciclism minim 1 ora pe zi te va ajuta, dar numai daca renunti la laptele cu biscuti, prajituri, paine ade toate felurile, cartofii de orice fel, sucurile de orice fel.

| Park1Suin a răspuns:

Cred ca ambele, depinde de intensitatea cu care sunt practicate.
Cu toate ca sportul ajuta la slabit, daca nu se adopta o dieta sanatoasa degeaba se practica, asa ca cele doua merge mana in mana in procesul de slabire.winking

| AIeXxX a răspuns:

Alergatul, pentru ca este mai efectiv, este demonstrat stiintific

| HailSithis a răspuns:

Sexul.
De preferabil cu o camila.

| HarleyQuinn a răspuns:

Alergatul.

| CiocanN a răspuns:

Alergatul, dar cel mai bine este sa le combini+un regim

| Regedesubmunte a răspuns:

Cred că alergatul deoarece pui în mișcare mai mulți mușchi decât ciclismul!

| Raul_Skt_1999 a răspuns:

Buna! Niciuna din ele in special. Intr-adevar, te ajuta sa slabesti, dar cred ca mai importanta ar fi alimentatia pe langa sport. Incearca sa-ti procuri o dieta echilibrata de fructe, legume, dar si carne(macar odata sau de 2 ori maxim pe saptamana). Secretul este sa ai mese multe si sarace. In ce sens sarace? Adica mananca des, dar putin, cateva guri eventual, gen o gustare. Sper ca te-am ajutat si mult succes cu slabitul!winking Pofta buna big grin

| Raul_Skt_1999 a răspuns:

Am uitat sa mentionez, daca vrei, poti face si niste exercitii dimineata, cum ar fi niste flotari, genoflexiuni, abdomene. Nu multe, cate poti, si cresti repetarile lor lunar. De exemplu daca faci 5 flotari, luna viitoare faci 6 sau 7. Cum poti big grin