| lBroken69 a întrebat:

Cum tragi mai tare la poarta? ( La fotbal).Fac fotbal 4-5 antrenamente pe saptamana+ orele de sport in care joc fotbal.

Trag chiar tare la poarta, dar pentru mine nu e de ajuns happy La sala nu ma voi duce.
Ce pot face sa lovesc mingea si mai tare? big grin
Funda celui care ma ajuta happy

7 răspunsuri:
| BaiatDeGaşcă a răspuns:

75% dorinta si 25% antrenament si vei reusi! Nu te poate invata nimeni cum sa lovesti mingea mai tare asta depinde de muschii de la picioare, antreneaza-i mai mult!

| lBroken69 explică (pentru BaiatDeGaşcă):

Intelegi ca am cam 10 ore de antrenament pe saptamana? Unde vrei sa i mai antrenez? Cum spuneam, am gamba ca piatra...sus coapsa aproape la fel.

| P3TR3 a răspuns:

Salut!
Incearca, atunci cand tragi, sa bagi piciorul putin sub minge (Asta daca vrei sa sutezi sus, mari sanse sa dai gol).
Nu stiu cum sa iti explic dar eu, cand sutez, fac un gest de parca as sari in aer laughing Pur si simplu ma ridic putin de la sol dar..sutul e foarte bun.
Eu spun ca cel mai bine e sa ai precizie, nu forta (Si forta e importanta de asemenea).
Aaa..am uitat sa zic : Atunci cand sutezi, incearca sa iti incordezi piciorul (Ca sa iti dai seama ca e incordat cum trebuie, uita-te in spatele genunchiului si ai sa vezi ca e mai tare muschiul)
Bafta. sper ca intelegi ce vreau sa iti explic. happy

| Altadata a răspuns:

Puterea sutului nu e esentialul unui sut degeaba suti tare daca dai in portar, pe langa poarta sau peste poarta conteaza si puterea adica mingea sa aiba destula putere sa se ridice si sa ia viteza ca sa intre unde vrei tu. Dar mai mult conteaza precizia si efectul si apoi puterea. Pentru a intelege ce vreau sa spun iti sugerez sa te uiti la al doilea gol a lui Messi din partida Barcelona-Getafe=6-0. Dar daca vrei sa sutezi tare in sensul sa dai mingea din aparare (sa o degajezi) bagi piciorul sub minge si dai tare in ea. Sper ca te.am ajutat.

| Altadata a răspuns:

Daca e cum spui tu atunci nu este o tehnica sa sutezi mai tare, doar ca mai mult nu ai cum sa faci sa sutezi.

| ROG a răspuns:

Pai trebuie mai intai sa stiu cat de tare dai? Adica are viteza calumea sau...mai slabut?
O sa-ti dau un pont pe care poate il sti:
Cand lovesti fa putin pivot pe celalalt picior!
Daca esti dreptaci fa pivot pe stangul(adica impinge putin si in el)
Daca esti stangaci faci invers!
Oricum incearca sa fi concentrat acolo cat de mult poti! Ca daca nu...pai la ce lovitura dai poate ratezi deci si concentrarea e importanta!
Mult succes!

| lBroken69 explică (pentru ROG):

Fac fotbal de 4 ani.La fotbal in sala de sport n-are sanse portaru laughing Pe teren mare dau cam 40 de metri mingea fara sa cada jos.