| EdiShadow a întrebat:

Fac sala de 1 luna si 1 saptamana. Am 1, 65, 60kg, si 17 ani.Sincer se vede destul de mult sala de 1 luna, adica am si tinut cont si de alimentatie care e cea mai buna, carne, oua, lactate, alimente care contin proteine. Beau destuld e mult lapte cel putin 1 litru in fiecare zi, zic ca sunt in cresteree poate mai si ma inalt + ca vara asta m-am apucat de inot. Ma duc de vreo 3-4 ori pe saptamana, dau 20 de bazine 1 bazin avand 50 metru, adica dau 1 km inotand in jur de 40 de minute eu tot inot.Eu vreau altceva, care e problema mea? sad Nu pot sa dau jos vreau sa ajung la 55 kg, nu pot sa slabesc, mai ales grasimea abdominala, am sixpack format mi se vad cele 4 de sus dar cele 2 de jos foarte foarte putin, din cauza grasimii iar eu am o fizionomie care nu prea imi place soldurile, le am mari trebuie lucrate. Eu as vrea sa iau timpd e o luna acele suplimente de slabire si arderea grasimilor, se merita ce credeti? Adica voi ajunge la 55 kg si muschiul se va vedea mai bine? Nu mai punem problema ca o sa fac mult cardio + alimentatie (fara sucuri, prajeli....etc) dar in timpu asta eu sa lucrez pentru masa musculara ca aia imi trebuie si sa iau acele suplimente pentru arderea grasimilor. Ce ziceti, multumesc:*... daca e ceva raspuns pe parcurs.Deci?

Răspuns Câştigător
| RedForest a răspuns:

Eu zic sa continuii cu innotul si cu sala pentru a slabi.Tu faci sala de foarte putin timp si deja vrei sa slabesti? incearca sa faci multe abdomene si continua cum ai inceput eu zic ca e foarte bine si sper sa nu ma insel, pe parcurs vei ajunge si la 55 kg. Succes!

| Cosmin86 a răspuns (pentru RedForest):

Ce treaba au "multe abdomene" cu slabitul?

11 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Nu mai bea 1 litru de lapte pe zi. 1 litru de lapte are 32 gr de protenie si 800 de kcal, prea mult.

Un piept de pui la gratar de 200 de grame are 40 de gr de proteine si 260 kcal, deci are aproape PE SFERT calorii si proteine MAI MULTE.

Termina cu "laptele", invata sa te alimentezi corect.

Almentatie pentru tine inseamna "fara sucuri, prajeli, etc."? Aia nu inseamna NIMIC, o alimentatie pentru ce vrei tu e destul de complicata

| EdiShadow explică (pentru Cosmin86):

Frate stiu ce sa mananc, am scris acolo etc, ca nu oi vrea sa-ti scriu toata lista ce nu mananc.

| Cosmin86 a răspuns (pentru EdiShadow):

Nu e problema ce nu mananci, problema e : ce mananci?

| EdiShadow explică (pentru Cosmin86):

Nu iti spun mic dejun, pranz, cina. Zic asa in mare ca alimente, In principiu branza si legumele nu lipsesc niciodata (paine nu mananc) masline, salate cu ulei de masline, suc natural de lamaie, unt de arahide, nuci, alune, carne ( in general piept de pui-nu mananc foarte des ca nu`mi permit sa`mi iau mereu ) carne in general mananc de vreo 3 ori pe saptamana, 2-3 lingurite de miere, omleta de ou cu branza, carne (doar o picatura de ulei) beau in fecare zii 2, 5 l de apa.Cel putin 2 ii beau la sala in timpu antrenamentului big grin. E ok, pareri te rog.

| Cosmin86 a răspuns (pentru EdiShadow):

"mic dejun, pranz, cina", asa mananca oamenii normali.

sportivii mananca :

- mic dejun
- masa pre-antrenament
- masa post-antrenament
- masa cu 3 ore dupa post-antrenament
- cina

Toate mese principale.

Pareri :

- ulei de masline, unt de arahide, etc., in prima jumatate a zilei si inainte de antrenametn
- carbohidrati DOAR inainte si dupa antrenament ( orez brun, paste din grau dur, paine integrala, cartofi dulci, etc. )
- proteine mereu ( nu doar piept de pui, si curcan, muschi de vita, chiar si muschiulet de porc, branza de tara, oua de tara - nu mizerii din comert -, quinoa, mazare )
- o gustare sa fie din grasimi sanatoase ( alune crude, nuci, etc. )
- peste ( oceanic, recomand somon, macrou, ton ), de cel putin 3-4 ori pe saptamana ( eu mananc aproape zilnic peste si carne, chiar si 3 pesti intr-o zi )
- e aiurea sa bei 2 litri in timpul antr si 0.5 litri in restul zilei. Eu beau 0.5 - 1 litru la antrenament si inca 2 litri in restul zilei, cam 3 litri pe zi
- carne poti manca fiarta, la gratar, la abur, cu zero ulei

| EdiShadow explică (pentru Cosmin86):

Foarte bun raspunsul tau, mersi!

| EdiShadow explică (pentru Cosmin86):

Cosmin86, te rog vreau mai multe detalii daca se poate in legatura cu mai multe intrebari, am vizionat profilu tau si vad ca ai ceva in spate experienta despre sala, culturism, un id te rog daca poti, te rog frumos, sa vorbim. Multumesc!

| Cosmin86 a răspuns (pentru EdiShadow):

Ok, ti-am dat pe privat

| AnonymTPU a răspuns:

La 1,65 mai vrei si muschi? nu cred ca o sa arati prea bine find scund cu brate si picioare bine facute, in locu tau ma concentram doar asupra inotului...

| EdiShadow explică (pentru AnonymTPU):

Cine a zis ca sunt scund in brate? Bratele le am foarte bine, picioare la fel.( am facu multe sporturi in trecut box, inot, acum fac parkour de pasiune de vreo 3 ani tot practic). Singura problema e cei 3 cm de grasime de pe abdome. Atat.