| CriticalZ a întrebat:

Ma tot gandesc sa ma apuc de flotari, abdomene, tractiuni etc...dar nu stiu cum sa le leg in serii pentru a obtine si rezultate vizibile. Am 16 ani, 1.75 si 62 kg.
Imi poate spune cineva vreun program va rog? Fundaaa >:

Răspuns Câştigător
| mortallx a răspuns:

Cum adica sa le legi in serii? Pur si simplu faci.
Faci 4 seturi de flotari a cate 25 de repetitii, 4 seturi de tractiuni a cate 5-15 repetitii, iar pentru abdomen iti cauti un program pe net.
Si eu fac acasa dar...fac si altceva in afara de flotari, abdomene si tractiuni+ca am un program pe care-l respect.
Oricum avand in vedere ca o sa te antrenezi acasa, fara o alimentatie foarte buna nu o sa vezi schimbari decat peste 2-3 luni...

6 răspunsuri:
| xCrazyWolf a răspuns:

De ce nu te duci la sala?

| dragosvalentin69 a răspuns:

Fa-ti un jurnal. De ex:
LUNI: Piept + triceps:
6-8 serii - x flotari, de preferat pe 3 scaune, 6-8 serii - x flotari la banca: http://www.youtube.com/watch?v=q4jBgbNpKio

MIERCURI: abdomen + picioare: pentru abdomen:
http://www.culturism.ro/antrenament/exercitii-abdomen.html
iar pentru picioare: fa genoflexiuni
VINERI: daca ai unde sa faci tractiuni e foarte bine: http://www.youtube.com/watch?v=D6wcq8AYrNk dezvolta spatele si bicepsul.

Este un program de facut acasa - 3 zile/saptamana. (Marti, Joi, Sambata, Duminica = pauza). Sa nu dureze mai mult de 45min-o ora/zi. Faci 6-10 serii - X repetari (nu mai mult de 15-20), cu pauze de 1-2 min intre serii.
Alimentatie: Sa mananci cu 2 ore inainte de antrenament cu cu o jumatate de ora dupa antrenament. Sa bei multa apa.

| baimareanu a răspuns:

Daca nu vrei sa mergi la sala..atunci fa acasa asa. flotari cate 10-15 pentru inceput ..in 3 -4 serii. abodmene cate 20-25 tot in 3-4 serii. tractiuni 4-5, 3 -4 serii! si dupa ce ti se par usoare, mai adaugi repetari, nu serii!

| Cosmin86 a răspuns (pentru baimareanu):

Marind numarul de repetari maresti rezistenta, nu masa musculara si forta

| CriticalZ explică:

Sunt clasa 10 la liceu...invat dupa amiaza si imi e destul de greu...

| xCrazyWolf a răspuns (pentru CriticalZ):

Te poti duce de dimineata, te trezesti la 8. la 9-10 mergi la sala. chiar asa complicat? Cu geno, si abdomene nu prea adaugi masa...