| fortasteaua a întrebat:

mi-am luat creatina force pentru masa musculara. Dau funda la cel care imi zice ce si cate exercitii ar trebui sa fac pentru abdomen si brate, si dupa cat timp isi face efectul creatina

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Daca faci prea multe abdomene ( in special cu o greutate pe piept, cum o sa faci cand depasesti 20-25 de repetari la o serie ) o sa fortezi coloana in zona lombare.
Solutia NU este sa lucrezi si spatele ( adica lucrezi spatele ca sa ai muschi pe spate, nu ca sa-ti protejezi abdomenul ).
Abdomenul il protejezi daca il lucrezi o singura data pe saptamana, un antrenament intens.

De 3 ori pe saptamana e ok sa te antrenezi. In cat timp se vad rezultatele nu are nimeni cum sa-ti spuna, ca difera de la persoana la persoana. Cu aceeasi "creatina" o persoana are rezultate in 3 luni, alta in 6. Tu trage tare si o sa observi si rezultate.

Stiu ce este taekwondo, foarte bine ca faci, faci muschi si acolo happy

9 răspunsuri:
| klau95 a răspuns:

Poi poti face dimineata si seara sau odata pe zi.Dar trebuie sa mananci cu 1-2 ore inainte de antrenament pentru energie, si dupa antrenament astepti cam 20-40 min si mananci o mancare bogata in proteine(min 26gr).
Orce exercitiu se va face cu cel putin 4 serii sau mai mult.
Creatina iti da energie, forta sa tragi de fiare mult mai bine si retine apa in muschii deci iti da volumizarea muschiilor.
Citeste aica tot despre creatina --> http://www.genesse.ro/3creatina.html

| Cosmin86 a răspuns:

Exercitii acasa sau la sala?

| fortasteaua explică (pentru Cosmin86):

Acasa

| Cosmin86 a răspuns (pentru fortasteaua):

Ok, nu prea o sa ai rezultate acasa, dar...

Presupun ca ai o gantera sau ca poti improviza ceva ( gen un rucsac vechi cu pietre ).

Brate :
triceps : flotari cu priza ingusta ( adica la latimea umerilor ), flotari la banca, flexii
biceps : flexii cu gantera, tractiuni cu priza la nivelul umerilor
umeri : ridicari in fata cu bratul intins, fluturari laterale, impins de-asupra capului
abdomen : abdomene cu o greutate pe piept, ridicari de picioare ( stand pe spate cu mainile la ceafa sau atarnand de ceva - de bara cu care faci tractiuni spre exemplu ).

Fa in ziua 1 biceps+triceps si in ziua 2 umeri+abdomen, apoi doua-trei zile de pauza si apoi iar.
La orice exercitiu cand poti face mai mult de 10 repetari maresti greutatea.

Creatina se ia inainte de antrenament, o sa-ti dea energie si forta. In cat timp isi face efectul depinde de la persoana la persoana, dar fara o alimentatie corespunzatoare, bogata in proteine, nu o sa ai rezultate nici cu tone de creatina.

| fortasteaua explică (pentru Cosmin86):

Cosmin eu fac taekwondo ( un fel de box ) si lucram destul de mult cu abdomene flotari etc e un fel de box daca nu ai vazut vreodata acest sport. program meu i i asa Luni, miercuri, vineri de la 8:30 pana la 10. Vreau sa stiu in cat timp incep sa apara rezultatele

| Gargoyle a răspuns:

Ca sa lucrezi abdomenul si sa ajungi la o musculatura dezvoltata fara probleme de sanatate trebuie sa lucrezi si spate, prin extensii.Cand lucrezi abdomenul fortezi spatele, coloana.E de preferat sa le lucrezi in paralel pe ambelewinking

| fortasteaua explică (pentru Gargoyle):

Cum adica sa fortez spatele? ca nu inteleg

| Gargoyle a răspuns (pentru fortasteaua):

Adica lucrand foarte mult abdomenul fortezi zona lombara.E de preferat sa le lucrezi pe ambele in mod egal.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Gargoyle):

Indreptarile cu haltera sunt mai eficiente decat extensiile. Ce intelegi prin "lucrand foarte mult abdomenul"? O data, de maxim 2 ori pe saptamana e suficient.

| Cosmin86 a răspuns (pentru fortasteaua):

Daca faci prea multe abdomene ( in special cu o greutate pe piept, cum o sa faci cand depasesti 20-25 de repetari la o serie ) o sa fortezi coloana in zona lombare.
Solutia NU este sa lucrezi si spatele ( adica lucrezi spatele ca sa ai muschi pe spate, nu ca sa-ti protejezi abdomenul ).
Abdomenul il protejezi daca il lucrezi o singura data pe saptamana, un antrenament intens.

De 3 ori pe saptamana e ok sa te antrenezi. In cat timp se vad rezultatele nu are nimeni cum sa-ti spuna, ca difera de la persoana la persoana. Cu aceeasi "creatina" o persoana are rezultate in 3 luni, alta in 6. Tu trage tare si o sa observi si rezultate.

Stiu ce este taekwondo, foarte bine ca faci, faci muschi si acolo happy