| Ionut111117 a întrebat:

Saptamana viitoare doresc sa ma bag la sala. Am o singura intrebare: se poate slabi dar si a se pune masa musculara in acelasi timp?

8 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Evident ca NU.

Cand pui masa musculara, esti in EXCES caloric (bagi si 4 fripturi pe zi), cam 3000-3500 kcal.

Cand slabesti esti in DEFICIT caloric... gen 2000-2500 kcal (depinde de metabolism, cat efort faci, etc.).

Spune-mi si mie. CUM poti sa fii si in exces si in deficit in acelasi timp? De-aia exista "perioada de masa" si "perioada de definire". Alimentatia face diferenta intre ele, nu antrenamentul.

| Ionut111117 explică (pentru Cosmin86):

Pai simplu.Mananc sa zicem 2000 calorii pe zi dar aceste calorii sa fie in mare parte proteine, gen numai piept de pui

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ionut111117):

Doar cu proteine, nu pui muschi. Ce spui tu e pentru definire (slabire cu mentinerea masei musculare).

Masa musculara: 60% carbohidrati, 30% proteine, 10% grasimi
Definire (slabire): 60% proteina, 30% carbo, 10% grasimi

Cand pui muschi consumi carbohidrati DUBLU fata de proteina.

p.s.: 2000 kcal pentru masa musculara mi se pare mega-putin, pui masa musculara la pastele cailor.

| aXy99 a răspuns (pentru Cosmin86):

Cam putin 10% grasimi pentru definire. Daca nu ai o cantitate minima de grasimi, testiculele tale nu vor ami secreta suficient testosteron.

| Christian93628 a răspuns (pentru Cosmin86):

Esti foarte prost informat, cand esti incepator se poate

| Cosmin86 a răspuns:

Am zis ca exemplu.

| aXy99 a răspuns:

Sigur ca da. In primele saptamani, luni in cel mai bun caz. Atata timp cat antrenamentele cu greutati reprezinta un soc pentru organism. Dupa perioada aceasta va trebui sa alegi: surplus caloric -> masa musculara, deficit caloric -> ardere tesut adipos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primele luni da.