| alexmzr a întrebat:

.. vreau sa ma apuc de sala de fitness.As vrea sa-mi dati niste sfaturi cum as putea sa pun mai repede muschi pe mn.Nu vreau sa iau proteine sau steroiziwinking... ceva natural daca stiti! Sau daca exista ceva de la farmaciehappy.Dar de preferabil ceva naturalhappy.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Pe scurt :

proteine = MANCARE ( carne, peste, branza, oua, lactate ).

Daca nu iei proteine MORI, toata lumea ia proteine.

Ar trebui sa stii macar aceste NOTIUNI DE BAZA ( sau esti si tu un copil mic? )

In al doilea rand, ai nevoie de :

1. mai multe PROTEINE decat un om normal ( mult ma imulte ), deci 5-6 mese CONSISTENTE pe zi, cu 3 mese nu o sa pui muschi. Si proteine la fiecare masa, mereu alta sursa ( pui, vita, porc, branza, oua, etc. )

2. antrenament la sala CORECT, doar exercitii de baza ( nu pierzi vremea la scripeti sau alte aparate de domnisoare )

| alexmzr explică (pentru Cosmin86):

La proteine ma refeream la suplimente....prafuri,pastile etc

19 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la sapa

| LivingLouder a răspuns:

Sfatul meu e sa faci exercitii si acasa

| Cosmin86 a răspuns (pentru LivingLouder):

De ce, sa-si afecteze recuperarea?

| LivingLouder a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu, dar alta posibilitate nu are. El vrea sa faca muschi repede, iar asta e singura alternativa.

| Cosmin86 a răspuns (pentru LivingLouder):

E o alternativa proasta.

te antrenezi MAI DES = progresezi MAI LENT, e o greseala tipica de incepatori, muschii se dezvolta in zilele de pauza.

Cand vrei sa progresezi "repede" sunt alte metode ( multe proteine, chiar si 1 kg de carne pe zi + enzime care sa ajute la asimilare, 50-60 de oua pe saptamana, etc. ).

Ce experienta ai in domeniu? De cati ani iti lucrezi masa musculara?

| dani13 a răspuns (pentru Cosmin86):

What 50-60 de oua pe zi? oau pai eu mananc doar 4-5 oua pe zi asta inseamna ca pe saptamana manancmaxi 35 maxim... atata ii de ajuns?

| Cosmin86 a răspuns (pentru dani13):

Pe saptamana ma, nu pe zi, mai citeste o data.

| PerianuPaula99 a răspuns:

Sa faci exercitii si acasa.

| Cosmin86 a răspuns (pentru PerianuPaula99):

Alt COPIL MIC

Tu nu intelegi de ce asta e o mare PROSTIE?

Chiar esti COMPELT PARALEL cu sportul?

| PerianuPaula99 a răspuns (pentru Cosmin86):

Asa si ce treaba ai tu? Nu era pentru tine ca sa imi raspunzi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru PerianuPaula99):

Daca dai sfaturi tampite

| PerianuPaula99 a răspuns (pentru Cosmin86):

Si ce te bagi tu? Ca nu ti-am dat tie niciun sfat.

| robertmagiculhp a răspuns:

Eu iti sugerez sa mergi la sala sa ridici greutati multe fructe si legume mancare sanatoasa sa alergi mult flotari genoflectiuni faci asta timp de vreo 3, 4 luni si ar trebui sa ai muschi.
P.S daca stai la munte urca cu prietenii mult si sigur ai muschi.[fundita]?

| Cosmin86 a răspuns (pentru robertmagiculhp):

Serios? muschi cu multe fructe si legume?

esti doar un COPIL MIC care isi da si el cu parerea.

Apuca-te de sah... muschi cu fructe si legume, doamne...

| KRichard a răspuns:

Somn+alimentatie buna+antrenament intens. In afara de asta mai exista suplimentele+steroizii! big grin

| L3o11 a răspuns:

Nu lua steroizi sau proteine ca dupa aia iti face muschi si dupa ce nu te mai duci la sala se lasa muschi...si iti trebuie aprobarea unui nutritionist

| alexmzr explică (pentru L3o11):

Nu se lasa muschii...doar nu mai sunt asa proeminenti...Se duc formele mai pe scurt

| Cosmin86 a răspuns (pentru alexmzr):

Aia se intampla indiferent daca iei suplimente sau nu, nu are treaba

Si ar trebui sa inveti diferenta intre proteine si suplimente.

Si da, ai nevoie de mai multe proteine, cel putin 5 mese pe zi, proteine la fiecare masa.

Eu dimineata mananc oua, la urmatoarele 2 mese carne, la urmatoarea masa peste si la ultima masa lactate.

Cam asa arata cele 5 mese ale mele cu proteine ( pe langa astea mai am 1-2 mese din fructe si grasimi sanatoase )