| Syxx10 a întrebat:

Salut TPU\am 14 ani si doar 1.50 inaltime\as vrea sa cresc mai mult\si vreau sa ma apuc de execitii(flotari genoflexiuni tractiuni haltere gantere)orice\vine imi poate da o idee\\\funda:X

Răspuns Câştigător
| As3ro a răspuns:

Maryuse deci faci foarte bine ca te apuci de exerciti...inaltimea conteaza si de genetic sa stiihappy daca ai parinti inalti nici nu iti fa probleme...pe multi iy vad cu raspunsuri gen nu fa exerciti ca ramai mic. nu te lua dupa ei ca nici nu au experienta in acest domeniu. e cea mai mare prostie care am auzit. poti face culturism daca doresti doar sa eviti urmatoarele exerciti: Genoflexiuni cu bara, si presa. Exemplu: Arnold s-a apucat la 12 ani nu cumva trebuia sa aiba 1 m 40laughing) sa fim sinceri cei care nu cunosc domeniu nu il ajutati deloc. Iar uitate la arnold acum are 1.87 si gandeste-te el a facut si exerciti care nu erau potrivite. faza cu ganterele si halterele uni dintre voi nici nu stiti care e diferenta sau care sunt acelea. in legatura cu inaltimea cel mai bun sport : Inot dezvolta toti muschi absolut toti + ca te inalti de la el. de fapt asta e ce iti doresti.

10 răspunsuri:
| adriangabor92 a răspuns:

Genoflexiuni

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Mananca mult, tine-te de sport si dormi 10 ore, de la ora 10 pana la 8 dimineata pentru ca atunci cand dormi se secreta hormoni de crestere.

| dolcEE a răspuns:

Tractiuni

| MasterOfDisaster a răspuns:

Poti incepe sa joci tenis,handbal, poate basket, si sa faci inot.cam astea te „maresc" happy

| Amaya a răspuns:

Practica baschet. Cea mai sigura metoda.

| SuntUnCartof a răspuns:

Nu mai face exercitiihappy
sunt multi baieti care isi dau drumul(la inaltime) dintr-o data asteapta si tu...

| EllaEllii a răspuns:

Buna!
Ai putea sa faci un sport, înotul și baschetul te ajuta mult (intre 2-4 cm pe luna).
Sper ca te-am ajutat!
Bafta!

| RespektSiAtat a răspuns:

Baschet,handball,cam toate sporturile te dezvolta acum depinde de ce iti place tie
Daca vrei si iti place inotul poti sa faci, ti-am spus cam orice sport te dezvolta,

sau exercitii fizice si o dieta ce stimuleaza anumite glande gestionand hormonul de crestere...
Daca esti genetic asa, e cam greu, dar nu imposibil.

dar sper ca nu vrei ca intr-o saptamana, doua, sa ai 1 metru 90 :d

| KeepitSimple a răspuns:

Lasa halterele si ganterele pentru ca ramai mic si posibil sa faci si complicatii la coloana. Incearca de la 15 -16 ani. Agata-te de o bara cat mai inalta si stai atarnat cat poti de mult
facand 3 seturi. Incearca sa faci broscute ( ghemuit dupa care sari in inaltime ) si i-ar prinde bine inotul si baschetul. Succes si funda te rog!

| Tiana_3642 a răspuns:

Poti practica un sport, gen fotbal, baschet. Esti tanar, deci ai timp sa cresti eu am crescut la baschet in 2 ani cam 10 centimetri[parca] cu vacanta de 6 luni in total, asta e recomandarea mea happy