| Raduu4ever a întrebat:

Vreau sa consum cate un ou crud in fiecare zi (sau 2) ca sa-mi maresc masa musculara! Implinesc 16 ani in toamna si am 1, 90m (si sunt slab). Nu vreau sa am vreo boala din cauza oualelor. Am inteles ca albusul conteaza cel mai mult! Vreau sfaturile voastre in legatura cu limita consumului pe saptamana!

3 răspunsuri:
| StefanKogut a răspuns:

E buna ideea cu ouale crude, pentru ca nu pierzi nimic din potentialul lor, problema e ca nu pierzi nici bacteriile pe care le pot contine (Salmonella este cea mai comuna infectie provenita din consumul de oua impropriu pregatite pentru a fi consumate, dar nu numai din oua). Daca nu controlezi sursa oualor, mai bine le consumi posate (de exemplu), pierzi ceva din disponibilitatea biologica, dar nu ai griji in alte privinte. Riscul cel mai mare, atunci cand consumi alimente de origine animala nepreparate este infectarea cu germeni patologici nu cosumul in exces.

| Aretha a răspuns:

Consider ca ar trebui sa faci sport.Nu sa incerci "remedii" de genul happy
Poate nu e timpul sa se dezvolte masa musculara.Chiar de ai 1.90, ai doar 16 ani.

| lucybzz a răspuns:

Salut!
Ca sa iti maresti masa musculara trebuie sa faci sport(Sa mergi la sala cel mai indicat) sau poti face si acasa exercitii gen. flotari, tractiuni dar in timp acestea nu iti vor mai fi de folos pentru ca organismul se obisnuieste cu ele si din punctul meu de vedere nu o sa obtii rezultate prea evidente, in schimb o sa prinzi rezistenta ..adica o sa faci mai multe repetari la exercitii.
Deci dupa cum ti-ai dat seama nu e suficient sa mananci bine... fara sa pui muschii la treaba, acestia vor ramane constanti..cu o dezvoltare normala
Ca sa iti explic un pic fenomenul: Organismul uman se adapteaza in functie de ceea ce faci... daca il pui la treaba te antrenezi, organismul se va dezvolta pentru a face fata la eforturile fizice(si nu numai) la care il supui.
Ca sa iti raspund la intrebarea legata de oua:
este indicat sa mananci mai multe albusuri..deci poti manca linistit 1 ou intreg si 2 albusuri de exemplu.dar stai linistit, nu o sa se intample nimic daca mananci 3 galbenusuri intr-o zi. Ele dauneaza in cantitati mari organismului(ca orice aliment sau substanta care este consumata in exces) pe langa asta eu iti recomand sa mananci ouale fierte(nu sunt specialist, dar din ce am citit am aflat ca e mai bine asa) eu de exemplu infierbant apa si dupa pun ouale si le las 5 minute.
Bineinteles ouale si proteinele din ele sunt o parte din alimentatia care trebuie sa o ai cand vrei sa obtii masa musculara. Din alimentatie nu ar trebui sa ti lipseasca:
-lapte(seara e indicat pentru ca are proteina cu absorptie lenta si organismul se hraneste pe durata somnului)
-produse fainoae(paste fainoase spre exemplu, contin carbohidrati care ajuta la cresterea masei musculare)
-fructe
etc

In incheiere vreau sa iti spun ca orice antrenament ai aborda(sala, acasa.) sa nu uiti sa antrenezi toate grupele musculare, nu lasa grupe neantrenate, in timp o sa se cunoasca si o sa iti fie greu sa recuperezi...si nu te supra antrena, antreneaza o singura data pe saptamana o grupa musculara(muschiul are nevoie de 4-5 zile pentru a se reface complet dupa un antrenament corect)
Si nu uita ca alimentatia si antrenamentul trebuiesc sustinute de ODIHNA...asa vei obtine rezultatele dorite IN TIMP...nu dupa o saptamana sau o luna!
Mult succes!