| Raduu4ever a întrebat:

Vreau sa consum cate un ou crud in fiecare zi (sau 2) ca sa-mi maresc masa musculara! Implinesc 16 ani in toamna si am 1, 90m (si sunt slab). Nu vreau sa am vreo boala din cauza oualelor. Am inteles ca albusul conteaza cel mai mult! Vreau sfaturile voastre in legatura cu limita consumului pe saptamana! Dau funda! big grin

13 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Nu este nevoie sa-l consumi crud.Din cate am citit albusul, care este o proteina valoroasa, nu este digerat in stare cruda. Cele mai bune sunt ouale moi sau cleioase.Cu un ou pe zi nu ai cum sa patesti ceva.Este indicat la micul dejun.

| RAY a răspuns:

Proteinele sunt catramida vieti, proteinele sunt foarte bune mai ales naturale ca ouale, carnea etc eu ti-as recomanda asa
dimineata proteine 1 ou
dupa masa proteine si carbo adica carne si cartofi
seara carbo cartofi, orez etc nu proteine
si mult sport, culturism, cardio
fara sport nu creste masa musculara

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Corecteaza-ma daca gresesc te rog, in urmatoarele afirmatii:

1. Oul contine cantitati mare de colesterol. Ceea ce, nu te ajuta, per ansamblu. Banuiesc ca mai mananci si alte chestii intre timp.

2. Oul crud in special, este destul de problematic deoarece poate fi sau se poate infecta rapid cu salmonela care daca se generalizeaza, ai pus-o.
- In plus la asta, vine si faptul ca oul cu cat este mai vechi, cu atat riscul de infectie creste.

3. Oul poate fi digerat incomplet si ca urmare ai putea sa dai in timp in alergii care de care mai ciudate.

Personal consider ca, "beneficiul" de a fii mai musculos (daca vei reusi) este mult prea mic in comparatie cu riscul la care te expui. Personal, daca as fii in locul tau as incerca sa aleg alta metoda. Oricum, prafuri si pastile cu proteine, hormoni si alte avioane din astea le-as exclude.

| SiLaS a răspuns:

De ce sa il mananci crud sau nu stiai ca au o enzima care incetineste absorbtia proteinelor.De ce nu le faci omleta sau ochiuri? Cea mai mare prostie de la Rocky incoace sa bei oua crude si mai vrei si masa musculara

| Vladut650 a răspuns:

Cea mai mare prostie sa mananci ou crud. Crezi ca daca mananci oua crude iti maresti masa musculara? Lasa ouale crude, daca vrei sa faci masa musculara mergi la sala si mananca 4-5 mese pe zi consistente, nu oua crude.

| CristiMC a răspuns:

SAl cate kg ai? de cat timp faci sala? ce alimentatie ai?

| Hukez a răspuns:

In primul rand nu este nevoie sa mergi la sala. Sunt foarte multe exercitii pe care le poti face acasa, iar daca vrei sa cresti in masa musculara trebuie sa le faci.
In al doilea rand, nici de suplimente nu ai nevoie! Pentru a creste in masa musculara trebuie sa te antrenezi intens si mananc mult! Foarte mult!
Iti voi da un ghid de masa musculara si un program de antrenament acasa daca imi dai un mesaj in privat. Bafta

| SiLaS a răspuns (pentru Hukez):

Da,masa musculara de gostat sau ce masa musculara visezi tu acasa? Arata-mi si mie un culturist care se duce la concursuri de acasa.

| Hukez a răspuns (pentru SiLaS):

Go away. ai idee cati ani de antrenament iti trebuie sa devii culturist?
Oricine se poate plimba pe la sala de forta si sa pretinda ca le stie pe toate..in Romania 60% dintre cei care fac sala, fac greseli imense si se aleg cu accidentari.

| Reneskon a răspuns:

Nu e rau sa vrei sa-ti maresti muschii, dar ai incercat sa iei suplimente si sa mergi la sala?

| Raduu4ever explică (pentru Reneskon):

As fi incercat daca m-ar fi lasat parintii...

| johnny01 a răspuns:

Uneori vei primi raspunsuri care te vor ajuta, alteori vei invata cate ceva din ofensele aduse. Consider ca ar trebui sa ne ajutam, si nu sa ne luam la misto. Deci, revenind la intrebarea ta. Oul este cea mai completa sursa de proteina si cea mai buna. Daca esti sportiv si, ai doar 16 ani; Consuma de 4ori/saptamana(ex: Luni-Oua, Marti-Altceva; Miercuri-Oua; Joi-Altceva Samd) cate 2oua fierte- la micul dejun- le poti servi cu paine prajita si un iaurt. Combinatii sunt o gramada(daca ai nevoie si vrei sa stii cum sa mananci, trimite-mi un mesaj privat si eu, am sa iti trimit un link specializat)

PS: Vorbesc numai din proprie experienta, si de asta cred ca ti-ar prinde bine un mic ajutor. Mult succes

| dyuTM a răspuns:

Apuca-te sa nu mai mananci deloc ca sa mai dai un pic inapoi...