| AlexandarAlx a întrebat:

Salut, vreau sa slabesc si sa imi mai creasca masa musculara ceva sfaturi? Am 15 ani
Merg si la sala

7 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Nu ai cum sa faci muschi si sa slabesti in acelasi timp.

Hotaraste-te ce vrei intai.

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru AlexandarAlx):

Atunci alimentatia ta trebuie sa fie : 60 % carbohidrati, 30 % proteine, 10 % grasimi.

Si sa ai grija sa-ti asiguri 2 grame de proteina/kg-corp zilnic, asta e ceva FOARTE IMPORTANT.

Si legat de antrenament : 3 sau 4 zile / saptamana la sala, doar exercitii de baza (nu pierzi vremea cu izolare cu gantere, faci la bara, la paralele, la presa, etc. ).

| SiLaS a răspuns:

Pentru masa musculara iti trebuie o alimentatie corespunzatoare, mananci 2g/proteina/kg corp+carbohidrati?

| Cristi9025 a răspuns:

Nu manca multe alimente care ingrasa si o sa mai slabesti

| Cristyan97 a răspuns:

Incearca sa nu mananci multa paine si sa bei multa apa, o sa slabesti mai usor.

| ElEfANT a răspuns:

Consulta un nutritionist, nu incerca toate rahaturile de diete luate de pe net. Spre exemplu eu am 15 ani, 1, 75 si 66 de kg (greutate ideala). Inainte de a consulta nutritionistul aveam 70, si am slabit 4 kg in doua saptamani fara diete, am mancat de toate, doar ca, cumpatat. Fa cum iti spun, pentru cativa bani se merita