| UnQ7 a întrebat:

Vreau sa va intreb ce parere aveti, ridicari multe cu greutati mici sau ridicari putine cu greutati mari? Fac sala de 3 saptamani si pana acum nu am crescut decat o data greutatile. Fac la piept cu 40kg si la brate cu 7, 5kg. Repetarile le fac lejer insa daca mai pun inca vreo 5 kg la piept si 2, 5 pentru brate nu o sa duc la bun sfarsit seria. Mentionez ca vreau sa cresc in masa musculara, am 1, 85 inaltime, 72kg. Si inca ceva, ce parere aveti de GFX-8 de la pro nutrition, cunosc persoane care au luat si chiar daca s-au lasat de sala arata bine, adica nu au scazut in masa musculara.Multi mi l-au recomandat si vreau sa aflu si parerea voastra.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Vladut650 a răspuns:

Masa musculara se face cu greutati mari si repetari putine 6-8 repetari. Cand vezi ca treci de 8 repetari maresti greutatea.
Pro Nutrition dupa parerea mea este una dintre cele mai proaste firme. Iar GFX-8 e de la Pro Nutrition.

Daca vrei un gainer bun iei asta.

http://www.megaproteine.ro/Proteine-masa-musculara/ON-Serious-Mass-5-4-kg/

Mai sunt gainere bune si la alte firme cum ar fi Dymatize, BSN, Gaspari etc...
Dar daca iei gainer si ai alimentatie proasta degeaba. Mananci 2g proteine pe kg corp?

| UnQ7 explică (pentru Vladut650):

Alimentatia o am buna, pot spune ca de cand am inceput sa fac sala am luat 2 kg in greutate, ori e cantarul defect, vream sa te intreb, intre creatina si un concentrat proteic ce sa aleg? Ma gandeam sa folosesc creatina cateva luni si dupa sa iau ceva proteine ca sa compensez intr-un fel greutatea pe care o pierd dupa ce nu mai iau creatina.

| Vladut650 a răspuns (pentru UnQ7):

Pai concentrat proteic iei decat daca nu consumi 2g de proteine pe kg corp zilnic, si atunci ai lua un concentrat proteict pentru a completa. Cand iei un concentrat proteic e ca si cum ai inlocui o friptura cu 20-30g de proteine. Dar daca consumi 2g de proteine pe kg corp nu are rost sa iei concentrat proteic.

Creatina este un supliment care te ajuta din multe puncte de vedere, unul dintre ele este cresterea in masa musculara. Nu ai cum sa pierzi din greutate dupa ce numai iei creatina, astea sunt mituri spuse de copii mici.

Poti combina creatina cu un concentrat proteic, de ce nu?

Dupa parerea mea una dintre cele mai bune creatine este asta.

http://www.megaproteine.ro/......e-Series/.

Si un concentrat proteic de top e asta.

http://www.megaproteine.ro/Proteine/ON-100-Whey-Gold-Standard-2-27-kg/

Mai sunt bune si de la firme de top cum ar fi BSN, Gaspari, Dymatize etc...

PS: Chiar daca iei creatina nu ai cum sa cresti in 2-3 luni, primele rezultate cat de cat se vor vedea dupa 6-7 luni daca ai alimentatie bine pusa la punct te odihnesti bine si ai antrenament bun.

1. Alimentatie
2. Odihna
3. Antrenament
4. Suplimente.

Asa vine ordinea corecta.

7 răspunsuri:
| SiLaS a răspuns:

Exercitiile gen greutate mare si maxim 6 repetari sunt pentru forta, cele pentru masa musculara sunt cu maxim 8 repetari si greutate mare

| UnQ7 explică (pentru SiLaS):

Si cam la cat timp ar trebui sa cresc greutatile si sa schimb programul de antrenament?

| SiLaS a răspuns (pentru UnQ7):

Greutatile trebuie schimbate mereu in asa fel incat sa nu poti sa treci de 6 repetari, cand vezi ca treci de 6 maresti greutatea, iar programul il schimbi in functie de ce scop ai si in functie de rezultate.

| vladeusebiu a răspuns:

Consulta un specialist si spune-i sa iti faca un program, nu fa sala de capul tau greutati mari pot dauna ficatului si nu numai.

| UnQ7 explică (pentru vladeusebiu):

Nu vreau sa dau bani aiurea la specialist, habar nu aveam ca greutatile mari pot dauna ficatului, o sa ma interesez, mersi de raspunswinking