| ValyComan a întrebat:

Salutare. Am nevoie urgent de niște sfaturi, eventual de la niște persoane care știu și au habar despre ce vorbesc. Deci, merg la sală de 3 luni și până acum nu am luat nici un supliment. Aș vrea să iau ceva dar nu știu sigur...să iau proteine sau mai bine aminoacizi? Care sunt efectele lor negative în timp? (și nu mă luați pe mine că sunt naturale, că în ziua de azi nimic nu mai e natural). Dacă iau acum proteine și aminoacizi și apoi peste câteva luni fac pauză 2-3 luni se întâmplă ceva cu corpul meu, adică să mă îngraș sau?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Pai o proteina e facuta din aminoacizi happy

Aminoacizi iei cand vrei sa slabesti sa te ajute sa-ti mentii masa musculara ( multi pierd o gramada de masa musculara cand slabesc ).

Iar proteine + carbohidrati ( niciodata proteine simple, decat la fel, cand vrei sa slabesti si sa mentii ce ai, nu sa pui muschi ) cand vrei sa cresti.

Cam asta e tot.

Efecte negative? Aceleasi efecte negative pe care le are mancarea din supermarket.

15 răspunsuri:
| cristi1505 a răspuns:

Depinde ce tip somatic ai.
Ectomorf=trebuie sa ia un gainer de calitate pentru a castiga masa musculara
Mezomorf=proteine, aminoacizi, creatina etc.
Endomorf=L-carnitina cu aminoacizi pentru a arde grasimea si a pastra masa musculara in corp.

| Park1Suin a răspuns:

Crede-ma,si eu merg la sala.Mai bine nu te lasa de sport.

| cristif a răspuns:

Nu exista efecte negative ale proteinelor, deja ne-am plictisit(noi, astia care cat de cat stim) sa scriem asta..Corpul tau va ramane acelasi, depinde, daca ai o alimentatie buna pusa la punct. Cate kg ai?

| FuriousMadalin96 a răspuns:

Salut,eu iti recomand niste proteine, eu am luat timp de o luna si nu am avut probleme de sanatate, nu m-am simtit ciudat...intelegi tu, din potriva m-au ajutat foarte mult, nu se intampla nimic daca te lasi 2, 3 luni, dar in aceste luni ar fi bine sa faci macar niste flotari in fiecare zi sa iti mentii tonusul.

| boyboyplayboy99 a răspuns:

Eu zic sa nu bagi nimic in tine... Daca iei tot felul de prostii de astea, cand te vei lasa de sala muschii vor reveni la normal( exact ca atunci cand ai inceput sala)

| SpaNu88 a răspuns (pentru boyboyplayboy99):

laughing
Mentalitate de obez obosit

| Cosmin86 a răspuns (pentru boyboyplayboy99):

Muschii incep sa revina la normal cand te lasi de sala ORICUM.

Doar ca daca folosesti suplimente, procesul este mai LENT, adica dureaza mai mult sa pierzi ce ai acumulat.

Nu ai nicio treaba cu sportul asta, nu?

| boyboyplayboy99 a răspuns (pentru Cosmin86):

Pana la urma tot ii pierzi... Ca ii pierzi in 3 luni, ca ii pierzi in 5 luni tot rahatul ala e! Daca te apuci de sala(ca orice sport) trebuie sa te tii, nu sa spui,, Ma duc si eu 2 luni la sala sa pun niste muschi pe mine si dupa ma las" ca nu faci nimic... Ca daca ia suplimente timp de 6-7 luni nu e nimic, dar daca ia ani de-a randul au si efecte negative, bai smekre.

| Cosmin86 a răspuns (pentru boyboyplayboy99):

Arata-mi si mie efectele alea negative

| Stef69 a răspuns:

In cateva lunii de mers la sala si de luat proteine iti cresc muschii dar in momentul in care te lasi de tras de fiare si de proteine te faci ca o pruna uscata ca un mos ti se face pielea

| nesuferit a răspuns (pentru Stef69):

Nu vorbi fara sa cunosti, normal ca daca faci sala si apoi te lasi si stai cu berea in mana la televizor toata ziua, ti se duce din masa musculara.
Nu dauneaza cu nimic proteina, sunt mituri lansate de oameni care nu au o treaba cu sala.
Acuma sa nucrezi ca daca iei proteine ai sa te faci ca un urs, proteina te ajuta sa te dezvolti normal

| Cosmin86 a răspuns (pentru Stef69):

Serios? Cred ca ti s-a facut tie creierul ca o pruna uscata, de poti spune asemenea aberatii.

Na ai nici cea mai mica tangenta cu cititul si sportul, nu?

| Stef69 a răspuns:

Foarte important este faptul ca un consum de proteine poate duce la rezultate nedorite. Aceste consum se poate produce in urma consumului de suplimente, si nu a alimentelor zilnice. Principalele efecte adverse pot fi: scaderea duratei vietii, afectiuni ale rinichilor, cresterea colesterolului in sange si scaderea nivelului de calciu. De aceea este foarte importanta monitorizarea atenta a consumului de proteine zilnic.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Stef69):

Serios? Arata-mi un singur articol stiintific care sustine aberatiile scrise de tine.

P.S. : si da reply la raspuns, sa primeasca si utilizatorul notificare cand raspunzi

| Stef69 a răspuns:

Principalele efecte adverse pot fi: scaderea duratei vietii, afectiuni ale rinichilor, cresterea colesterolului in sange si scaderea nivelului de calciu.