| 50LeiCincizeci a întrebat:

Salutare,
Cam ce timp ar trebui sa alergi pe tura(408m), daca ai vrea sa ai rezultate rapide?
Vreau sa va intreb asta fiindca eu de obicei cand merg sa alerg singur alerg incet, astazi am alergat cot la cot cu un om mai antrenat si dupa vreo 3 ture eram rupt
Nu sunt antrenat, dar vreau sa incep tare din prima

3 răspunsuri:
| Lollipoop a răspuns:

Bună! Eu fac atletism, iar ce spui tu cu „ tare din prima„ nu este o idee bună. Primele antrenamente ți se vor ărea o joacă iar după ceva timp oboseala după fiecare antrenament se va simții fizic cât și psihic. Antrenamentele trebuiesc făcute cu cap întotdeauna. Pentru început pe lungimea de 408m, însă o tură de stadion este 430m poți scoate de la 3minute în jos, depinde totul de tine. Și antrenorul îți găsește proba la care dai dovadă că ți se potrivește și că ești bun. O seară bună îți doresc!happy

| 50LeiCincizeci explică (pentru Lollipoop):

M-am referit la " tare din prima" prin faptul ca vreau sa-mi schimb modul de alergare fiindca simt ca alerg incet, si nu vreau sa ma obisnuiesc asa.
Nu vreau sa fac atletism, ci doar sa-mi fac conditie fizica cat de cat buna intr-o saptamana

| Lollipoop a răspuns (pentru 50LeiCincizeci):

N-ai cum să te obișnuiești așa laughing)! Faci ce ți se spune, o să vezi cu timpul cum stă treaba. Aleargă câte 15 minute în fiecare zi, dar nu pe stomacul gol (un sendviș nu foarte încărcat) și crește timpul după câteva zile când simți că poți face față.