| ovidiugiurgiu18 a întrebat:

Salutare TPU.
Doresc sa ma apuc de un sport de contact in vara si m-am gandit la MMA, doar ca am auzit ca trebuie sa ai ceva experienta in alt sport cum ar fi box, kickbox sau alt sport de contact, pentru ca la MMA sunt mai multe din fiecare si un incepator cu 0 experienta nu o sa tina pasul.
Eu am 16 ani 1, 83 inaltime si 85 kg,doresc sa fac sport ca sa stiu sa ma apar + ca am auzit ca MMA e cel mai dur si cel mai bun sport pentru luptele de strada, am luat si mult bully si din experientele unora toti au reusit sa scape de bully facand un sport de contact si nu neaparat ca au invatat sa se apere si sa se bata, dar sportul de contact fie vorba ca e mma, box, kickbox, muay thai etc te disciplineaza, devii smecheras, respectuos, modest practic cele mai bune calitati ti le scoate la iveala un sport de contact. Eu doresc sa fac mma sa scap de bully sa stiu sa ma apar intr-o situatie in care nu pot evita bataia si doresc sa am si meciuri ca sa prind experienta si sa fiu pregatit pentru o bataie reala, nu stiu daca e tarziu sau nu pentru performanta, intrebarea este daca pot sa incep direct cu mma, am vorbit si cu antrenorul de la sala aia, e foarte aproape de mine undeva la 150 de metri de casa mea, deci un avantaj ar fi ca pot ajunge si usor, antrenorul e unul tanar de 26 de ani, am povestit putin cu el i-am explicat care e situatia mea, el a spus ca e cel mai tanar antrenor din Romania, la 18 ani a devenit deja antrenor, a inceput sa faca sport de contact la varsta de 5 ani, deja are 20 de ani de experienta.
Daca se poate niste avantaje/dezavantaje mma? In afara faptului ca mma e foarte greu din punct de vedere al antrenamentelor etc etc etc.
E MMA cel mai bun sport de contact care seamana foarte mult cu o lupta de strada,unde nu sunt reguli si lovesti cu orice parte a corpului?
Va cer doar un sfat, dar oricum tot de MMA o sa ma apuc ca e aproape si de casa mea, stiu ca e un club serios si + de asta pe mine ma atrage sportul asta si simt ca e pentru mine, cei care au vazut filmul never back down, are 3 parti, care sunteti pasionat de sport de contact sa va uitati ca e foarte smecher e un film bazat pe MMA ceea ce vreau sa fac si eu.Doresc cat mai multe pareri de preferat de la cei care practica un sport de contact nu de la cineva care isi da si el cu,, parerea" daca e de la cineva care practica MMA e si mai bine.

2 răspunsuri:
| Brizbriz a răspuns:

NU
https://goo.gl/maps/gJ75QWL7hNHF8W49A
se fac antrenamente direct de mma
in plus, pana la un punct, nu avea reguli, puteai sa folosesti orice stil ca d'aia se numea "mma", acum in schimb, are reguli stricte, si din cate imi dau seama e un stil facut din miscari imprumutate din mai multe stiluri

| Bariel a răspuns:

Eu as merge pe box, ma mir cum de iti iei bully avand in vedere ca esti destul de solid, pentru varsta de 16 ani as putea spune ca esti imens. MMA si Muay Thai sunt foarte eficiente in autoaparare(multe tehnici). Totusi as merge pe box, cel mult kickbox deoarece e suficient pentru a invata sa te aperi. Mma deja este un mix de sporturi de contact: box, wrestling, judo jujitsu, karate, muay thai, e mult mai complex si dificil. De multe ori reusesti sa eviti conflicte prin socializare, chiar daca esti bazat exista mereu riscul sa dai de un retard care iti da cu lama pe la spate... In cele mai multe cazuri sunt doar tupeisti, care habar nu au sa arunce o lovitura corect, am vazut multi care dau cu pumnii de zici ca au dizabilitati ( nu lucreaza cu soldurile) sa i bati pe astia nu ai nevoie de experienta in mma, ci doar cunostine de baza. Nici nu e nevoie sa le dai somn, îi iei la palme pur si simplu, asa îi umilesti si reduci si riscul de a provoca o tragedie.